Liturgia




2025-05-02, Piątek, Rok C, I, Wspomnienie św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła
Dz 5, 34-42
Ps 27
Mt 4, 4b
J 6, 1-15
2025-05-03, Sobota, Rok C, I, Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski
Ap 11, 19a; 12, 1. 3-6a. 10ab
Jdt 13, 18bcda. 19-20 (R.: 15, 9d)
Kol 1, 12-16
J 19, 27
J 19, 25-27
2025-05-04, Niedziela, Rok C, I, Trzecia Niedziela Wielkanocna
Dz 5, 27b-32. 40b-41
Ps 30
Ap 5, 11-14
J 21, 1-19

Wydarzenia


W Rzymie otwarto wystawę poświęconą orędziu biskupów polskich do niemieckich sprzed 60 lat



W Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Rzymie otwarto wystawę „Pojednanie dla Europy', która poświęcona jest Orędziu biskupów polskich do niemieckich. W tym roku obchodzona jest 60. rocznica wystosowania tego listu. Ekspozycję przygotował Ośrodek „Pamięć i Przyszłość' Centrum Historii Zajezdnia.

W wernisażu wystawy wziął udział abp Józef Kupny – metropolita wrocławski, prof. Wojciech Kucharski, wicedyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość oraz prof. Hanna Suchocka, była premier. Na wystawie znajdują się kopie dokumentów związanych z pojednaniem. Zobaczyć można rękopis listu biskupów polskich do biskupów niemieckich napisany przez wrocławskiego arcybiskupa Bolesława Kominka, ostateczną wersję orędzia wysłaną przez biskupów polskich do biskupów niemieckich oraz odpowiedź hierarchów niemieckich. „Cieszę się, że mogliśmy zgłębić ideę pojednania tutaj w Wiecznym Mieście, wyjątkowym miejscu. Modlimy się także po śmierci papieża i czujemy tego ducha jedności Kościoła' - mówił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Prof. Wojciech Kucharski, wicedyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość, przypomniał, że dokładnie 50 lat temu Paweł VI w Rzymie ogłosił Rok Jubileuszowy, a swoją konstytucję poświęcił właśnie pojednaniu. Z kolei prof. Hanna Suchocka przypomniała, że polityka z lat 60. i 70. była nastawiona na dzielenie, które miało stworzyć Niemcy dobre i złe, czyli wschodnie i zachodnie. „Dlatego pisanie listu do wszystkich biskupów niemieckich przełamywało linię polityczną i koncepcję ówczesnego rządu komunistycznego' – dodała.

Pod koniec Soboru Watykańskiego II biskupi polscy wystosowali orędzie do biskupów niemieckich, w których padło słynne zdanie „przebaczamy i prosimy o przebaczenie'. Autorem tych słów był Bolesław Kominek, arcybiskup wrocławski. Dokument przełamywał pojałtański podział Europy oraz schemat oprawca–ofiara. Orędzie z 18 listopada 1965 r. stanowiło przełomowy gest pojednania po zniszczeniach II wojny światowej. Wysłane zostało przez 34 polskich hierarchów, w tym prymasa Stefana Wyszyńskiego i abpa Karola Wojtyłę, z inicjatywy bpa Bolesława Kominka. Adresaci otrzymali zaproszenie do uczestnictwa w obchodach milenium Chrztu Polski oraz modlitwy o pokój. Orędzie odczytano w kościołach diecezjalnych w dniach 15–16 grudnia 1965 r. na mocy komunikatu Sekretariatu Episkopatu. W Polsce spotkało się ono z gwałtowną krytyką ze strony władz komunistycznych, które obawiały się jakiegokolwiek zbliżenia z Zachodem.

Wystawa będzie prezentowana w Rzymie przez kilka dni. Jej uroczyste otwarcie zaplanowano na 20 maja w Senacie.

 

Vatican News PL / Rzym / ekai.pl




Papieski tweet






Jesteś naszym 1606831 gościem od 01.01.2017

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach, siedziba: Katowice, Plac Powstańców Śląskich 3.