Liturgia
2018-12-16, Niedziela, Rok C, I
So 3, 14-18a
Iz 12, 2-3. 4bcd. 5-6 (R.: 6)
Flp 4, 4-7
Iz 61, 1
Łk 3, 10-18
2018-12-17, Poniedziałek, Rok C, I
Rdz 49, 2. 8-10
Ps 72 (71), 1-2. 3-4ab. 7-8. 17 (R.: por. 7)
Mt 1, 1-17
2018-12-18, Wtorek, Rok C, I
Jr 23, 5-8
Ps 72 (71), 1-2. 12-13. 18-19 (R.: por. 7)
Mt 1, 18-24

Wydarzenia


Katowice: Msza św. w rocznicę pacyfikacji kopalni 'Wujek' (16 grudnia) !!!

 

W niedzielę, 16 grudnia br., przypada 37. rocznica pacyfikacji kopalni „Wujek”. O godz. 14.00 metropolita katowicki abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Piękna 8, Katowice). Homilię wygłosi katowicki biskup pomocniczy Grzegorz Olszowski. Po Mszy św. przewidziany jest przemarsz jej uczestników pod Krzyż-Pomnik Górników przy Kopalni „Wujek”, gdzie odbędzie się apel poległych, składanie wieńców i kwiatów.

 

archidiecezjakatowicka.pl

 


Niedziela Gaudete (16 grudnia)

Adwent składa się z dwóch odrębnych okresów: czasu, w którym kierujemy nasze serca ku oczekiwaniu powtórnego przyjścia Jezusa w chwale na końcu czasów (okres od początku Adwentu do 16 grudnia włącznie), i czasu bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, w której wspominamy pierwsze przyjście Chrystusa na ziemię.

III Niedziela Adwentu jest nazywana Niedzielą Różową lub - z łaciny – Niedzielą Gaudete. Nazwa ta pochodzi od słów antyfony na wejście: „Gaudete in Domino', czyli „Radujcie się w Panu'. Szaty liturgiczne mogą być - wyjątkowo - koloru różowego, a nie, jak w pozostałe niedziele Adwentu, fioletowe. Teksty liturgii tej niedzieli przepełnione są radością z zapowiadanego przyjścia Chrystusa i z odkupienia, jakie przynosi.

 

za: brewiarz.pl / ekai.pl


16 grudnia w kalendarzu

955 - Jan XII wybrany papieżem

1916 - zm. kapucyn bł. o. Honorat Koźmiński,

1922 - w warszawskiej galerii Zachęta zginął z rąk zamachowca Gabriel Narutowicz, pierwszy prezydent RP

1981 - pacyfikacja kopalni Wujek

1999 - w polskim prawie weszła w życie instytucja separacji małżeńskiej

 

ekai.pl


Pakistan: dwaj chrześcijanie skazani na śmierć za bluźnierstwo

Oskarżenie o bluźnierstwo przeciw islamowi nadal zbiera swoje żniwo. W Pakistanie dwóch braci chrześcijan z tego powodu zostało skazanych na śmierć. Są to: Quaisar i Amoon Ayub, mieszkańscy Lahauru.

Dwóch braci oskarżonych o rzekome bluźnierstwo przeciw islamowi zostało aresztowanych już w 2015 r. Zdaniem oskarżycieli jeden z nich miał posiadać bluźniercze materiały i publikować je na swoim portalu internetowym. Wydarzenie to miało miejsce 4 lata wcześniej, w 2011 r. Tamtejsi chrześcijanie twierdzą jednak, że strona ta nie funkcjonowała już od 2009 r.

Jak podaje jedna z organizacji międzyreligijnych wspierająca ofiary nietolerancji religijnej (Class – Centre for Lega Aid, Assistance and Settlement) od wyroku tego w najbliższym z możliwych terminów zostanie złożona apelacja. Jednocześnie tłumaczy, że oskarżenia o bluźnierstwo w Pakistanie powodują bardzo gwałtowne reakcje islamistów, które doprowadzają do reorganizacji pracy sądów. Dodatkowo ekstermiści formułują pogróżki pod adresem samych sędziów. Dyrektor tej organizacji, Nasir Saeed dodał, że z powodu gróźb fundamentalistów, sądy niższego stopnia przekazują odpowiedzialność wyższym, a to prowadzi do tego, że upływają lata zanim próbuje się uniewinnić oskarżonego. Bardzo znanym przypadkiem tego typu jest casus Asii Bibi.

 

vaticannews / Lahaur / ekai.pl


6 zagranicznych podróży papieskich w 2019?

Oprócz czterech zapowiedzianych już na 2019 podróży papieskich poza granice Włoch, można spodziewać się co najmniej dwóch jeszcze, zapewne na inne kontynenty - wynika z opublikowanego przez Prefekturę Domu Papieskiego kalendarza papieskich audiencji i spotka z wiernymi na przyszły rok.

Jak wiadomo, Stolica Apostolska potwierdziła już cztery wizyty papieskie w pierwszej połowie 2019 roku:

23-28 stycznia podróż apostolska do Panamy, związana z obchodami 34 Światowego Dnia Młodzieży.

3-5 lutego wizyta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

30 i 31 marca wizyta w Maroko.

5-7 maja podróż apostolska do Bułgarii i Macedonii.

Natomiast na stronach Prefektury Domu Papieskiego znajdujemy informację o anulowaniu audiencji ogólnej w środę 4 września oraz spotkania z wiernymi na modlitwie „Anioł Pański' 8 września, a także audiencji ogólnej w środę 6 listopada i spotkania z wiernymi na modlitwie „Anioł Pański' w niedzielę 10 listopada. Już wcześniej pojawiały się spekulacje, że w roku 2019 możliwa jest druga podróż obecnego papieża na kontynent afrykański. Jako jej cele wymieniano Mozambik i Madagaskar w południowo-wschodniej Afryce. Z kolei sam Franciszek zapowiadał również swoją podróż do Japonii. W tym kontekście dziennikarze zastanawiają się nad ewentualnym odwiedzeniem przez Ojca Świętego Chińskiej Republiki Ludowej i Korei Północnej. Być może podróż afrykańska, podobnie jak poprzednia do Kenii, Ugandy i Republiki Środkowoafrykańskiej (25-30 listopada 2015), będzie miała miejsce w listopadzie. W takim razie ewentualna podróż azjatycka miałaby miejsce we wrześniu. Była by to czwarta wizyta Franciszka na tym największym kontynencie, po Korei Południowej (13-18 sierpnia 2014), Sri Lance i Filipinach (12-19 stycznia 2015), Mjanmie i Bangladeszu (26 listopada-2 grudnia 2017). Plany te musi oczywiście potwierdzić jeszcze Stolica Apostolska.

 

st (KAI) / Watykan / ekai.pl


Syria nadal potrzebuje naszej pomocy

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przypomina, że Syria nadal potrzebuje naszej pomocy. Dyrektor włoskiego biura tego stowarzyszenia podkreśla, że obecność chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest nie do zastąpienia. Są bowiem nie tylko wspólnotą pokojową, ale sami wprowadzają pokój. Zawsze byli na tej ziemi i są siłą napędową wszelkiego dialogu.

Alessandro Monteduro zwraca uwagę na medialną ciszę, która towarzyszy obecnej sytuacji w Syrii. Dlatego Pomoc Kościołowi w Potrzebie zainicjowało akcję zbierania funduszy dla tego kraju, której towarzyszy zapalenie świecy w intencji pokoju i modlitwa. Przyłączył się do niej już Papież Franciszek, a akcja odbywa się w ponad 20 krajach świata, w tym w Polsce. Jej celem jest pomoc w odbudowie tego bliskowschodniego kraju, tak, by mogli powrócić do niego chrześcijanie. W wyniku wojny ponad połowa Syryjczyków opuściła swe domy, wielu z nich schroniło się za granicą. „Choć w Syrii nie toczy się już regularna wojna, to jednak trudno mówić, by sytuacja wróciła tam do normy' - mówi Alessandro Monteduro.

'W Syrii kryzys, czy mówiąc konkretniej wojna wciąż niestety jeszcze trwa, szczególnie w okolicach Idlibu, blisko granicy z Turcją. W innych częściach kraju można powiedzieć, że sytuacja jest spokojniejsza. Trudno jednak pomyśleć, że siedem lat wydarzeń, które przyniosły ze sobą okrutne, pełne przemocy działania wojenne mogą się skończyć wraz z zawieszeniem broni a problemy rozwiązać – mówi Radiu Watykańskiemu Alessandro Monteduro. – Tak więc zapalenie świecy dla Syrii jest wyzwaniem dla świata, aby nie zapomniał o tym kraju, który przez tyle lat był na pierwszych stronach gazet, a od ponad roku pozostaje prawie niezauważony. Trudno jest sobie wyobrazić, by Syryjczycy mogli powrócić do tak zniszczonego kraju, bez konkretnej pomocy świata, także tych rządów, które wciąż nakładają sankcje na ten wielki naród przyczyniając się do pogłębienia negatywnych skutków konfliktu, których przede wszystkim doświadcza ludność cywilna'. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie na odbudowę zniszczonej Syrii, artykuły pierwszej potrzeby oraz na wsparcie działań duszpasterskich wyasygnowało już 30 mln euro. Rozpoczęta w Adwencie zbiórka ma przynieść kolejne 15 mln.

 

vaticannews / Rzym / ekai.pl


Kalendarium ukraińskich dążeń autokefalicznych

Jeśli pominąć czasy przedwojenne i wojenne, gdy działania na rzecz autokefalii dla prawosławia ukraińskiego podejmowano tylko w ramach Rosji i imperium sowieckiego, to pierwsze szersze starania w tym kierunku nastąpiły na przełomie pierwszego i drugiego dziesięciolecia naszego wieku. Z inicjatywami takimi występował prezydent Ukrainy (w latach 2005-10) Wiktor Juszczenko, ale były to głównie jego osobiste działania, bez szerszego wsparcia społecznego i kościelnego. Bardziej konkretne kroki poczyniono już po jego odejściu z urzędu.

kalendarium ukraińskich dążeń autokefalicznych

 

kg (KAI) / Kijów/Stambuł / ekai.pl


Kraków: największa w Polsce Wigilia dla potrzebujących

W niedzielę na krakowskim Rynku odbędzie się największa w Polsce XXII Wigilia dla Bezdomnych i Potrzebujących. Co roku przyjeżdża na nią kilkadziesiąt tysięcy osób z całego kraju. Po raz pierwszy w akcję włączają się licealiści, którzy przekażą ubogim rękawiczki. Na rynku stanie także specjalny namiot, w którym osoby bezdomne będą mogły wykonać bezpłatne badania medyczne.

Co roku na krakowską wigilię przyjeżdża kilkadziesiąt tysięcy osób również z odległych zakątków kraju. Organizatorzy przygotowują na nią kilkaset tysięcy porcji różnych dań wigilijnych, które wydawane są przez cały dzień. Będą m.in. pierogi z kapustą i grzybami, czerwony barszcz, bigos, łazanki oraz karp. Oprócz ciepłych posiłków, potrzebujący otrzymają świąteczne paczki. Organizatorzy apelują także do mieszkańców Krakowa, aby przynieśli w niedzielę żywność, która zostanie rozdana ubogim, m.in. konserwy i makarony. Pomysłodawca i organizator wigilii, krakowski restaurator Jan Kościuszko mówił 13 grudnia podczas konferencji prasowej, że od lat po jednej stronie stołu spotykają się ci, którzy dają, a po drugiej ci, którzy biorą, bo muszą brać. - Ten stół ma łączyć, a nie dzielić. Nie chodzi wyłącznie o to, by osoby potrzebujące mogły zjeść ciepły posiłek, ale żebyśmy mogli spędzić ten wyjątkowy dzień razem. Dajemy ludziom przestrzeń, w której mogą się spotkać niezależnie od zasobności portfela czy preferencji politycznych. Na tym polega piękno naszej wigilii - mówił Kościuszko. Jak podkreślił, bezdomni nie przyjeżdżają tylko po to, aby coś zjeść, ale w jego ocenie powstał pewien fenomen socjologiczno-psychologiczny. Ludzie, którzy nie mają pieniędzy przyjeżdżają z całego kraju i spotykają się w tym miejscu, wiedzą, że mogą się spotkać, że ten dzień jest dla nich – zaznaczył organizator.

Zastępca prezydenta miasta Krakowa Andrzej Kulig podkreślił, że to ważne wydarzenia, na które ludzie potrzebujący z całej Polski czekają cały rok. - Kraków jest miastem otwartym dla wszystkich, dlatego cieszymy się, że podczas wigilii ubodzy tak licznie gromadzą się w miejscu, które jest dla naszego miasta tak ważne - powiedział. Tegorocznej wigilii po raz pierwszy towarzyszyć będzie akcja charytatywna 'Podaruj ciepło - akcja rękawiczka', której pomysłodawcami są uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego w Krakowie. Jej celem jest zebranie jak największej ilości rękawiczek, które zostaną rozdane potrzebującym podczas wigilii. - Akcja ma wymiar symboliczny. Chcemy, aby ten drobny gest pomógł w propagowaniu bezinteresownej pomocy i uwrażliwił młodzież na problem ubóstwa i bezdomności - mówił Kacper Balawajder, jeden z organizatorów. W wigilii dla potrzebujących od kilku lat uczestniczy ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach, który wraz z podopiecznymi fundacji pomaga przy wydawaniu posiłków i pakowaniu żywności. - Ludziom, z którymi rozmawiam podczas tego spotkania nie chodzi tylko o to, żeby coś ciepłego zjeść, ale aby poczuć się jak w wspólnocie. Przychodzą tam nie tylko bezdomni i ubodzy, ale samotni, którzy mówią, że swoją rodzinę widzą tylko na zdjęciach. Samotność to ogromna plaga naszych czasów - powiedział ks. Isakowicz-Zaleski. W organizację wydarzenia włącza się także Arcybractwo Miłosierdzia, najstarsza organizacja charytatywna w Polsce, założona w 1584 r. przez ks. Piotra Skargę. Jakub Kwaśnik z krakowskiego arcybractwa zachęcał, aby każdy dołożył swoją cegiełkę to tego dzieła, ponieważ zapotrzebowanie na pomoc jest ogromne.

Uczestnicy wigilii podobnie jak w ubiegłym roku, będą mogli skorzystać z diagnostyki medycznej. Z tej okazji na Rynku Głównym stanie szpital polowy, w którym przez cały dzień lekarze zrzeszeni w Centrum Dobroczynności im. prof. Teresy Adamek - Guzik, Związku Kawalerów Maltańskich oraz Klubie Absolwentów CM UJ będą wykonywać bezpłatne badania medyczne, m.in. EKG i USG, badania stomatologiczne czy echokardiografię. Akcję wspierają wolontariusze, właściciel sieci sklepów Biedronka, krakowski producent słodyczy Wawel S.A., producent wędlin Bacówka Towary Tradycyjne, Gospodarstwo Rybackie Dolina Będkowska oraz firma ABC, która jak co roku dostarczy jednorazowe naczynia.

 

led / Kraków / ekai.pl


Caritas Polska - pomoc dla Syrii w 2018 r.

Program „Rodzina Rodzinie', wspieranie mikroprzedsiębiorczosci oraz inicjatywy edukacyjne – to najważniejsze formy pomocy dla Syrii realizowane przez Caritas Polska w 2018 r. Od 18 do 25 listopada przedstawiciele Caritas Polska gościli w Syrii monitorując projekty oraz spotykając się z lokalnymi partnerami i rodzinami korzystającymi z pomocy.

W programie „Rodzina rodzinie' pomoc otrzymało już ponad 8700 syryjskich rodzin, a w pomoc zaangażowało 20 000 polskich darczyńców – rodzin, wspólnot parafialnych, instytucji, firm. Przekazano potrzebującym już ponad 36 milionów złotych. Program świętował drugą rocznicę powstania i będzie kontynuowany przez cały rok 2019. Choć sytuacja w Syrii nadal jest niestabilna, Syryjczycy chcą pracować. Pomoc rodzinom zdolnym do pracy w rozpoczęciu działalności gospodarczej to zarazem pomoc w odbudowie ekonomicznej kraju, która potrwa latami. W ramach pilotażowego projektu w 2018 r. sfinansowano 150 tego rodzaju inicjatyw. Są to warsztaty tkackie, szwalnie, sklepy spożywcze, małe restauracje uliczne, warsztaty samochodowe, zakup sprzętu dla elektryków, zakup używanych taksówek dla kierowców, warsztat kowalski, sklep z odzieżą i inne. W ramach projektu beneficjenci otrzymali szkolenie oraz sprzęt potrzebny do rozpoczęcia działalności – w zależności od zawodu, umiejętności i biznesplanu przygotowanego przez aplikanta.

Caritas Polska we współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja podjęła także w 2018 r. szereg inicjatyw na rzecz wsparcia edukacyjnego Syryjczyków. Zorganizowano m.in. wsparcie dla wspólnoty młodzieżowej w organizacji wakacyjnych działań, wsparcie dla wspólnoty osób niepełnosprawnych w organizacji wyjazdów integracyjnych, czy projekt „Szkoła Szkole'. W ramach kampanii zrealizowanej przez Fundację Świętego Mikołaja ufundowane zostały im.in. stypendia dla 200 studentów z Aleppo i małe projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

 

maj / Warszawa / ekai.pl


Chiny: biskup 'podziemny' zrzeka się urzędu na rzecz 'patriotycznego'

Uznawany dotychczas za jedynego legalnego przez Watykan, ale nie przez rząd komunistyczny biskup chińskiej diecezji Mindong – Vincent Guo Xijin przekaże wkrótce swój urząd uznawanemu tylko przez władze biskupowi Vincentowi Zhan Silu. Ten drugi jest jednym z siedmiu biskupów jeszcze do niedawna ekskomunikowanych za to, że przyjęli sakrę bez zgody Stolicy Apostolskiej, których Franciszek przywrócił ostatnio do pełnej jedności z Kościołem.

Wiadomość o tym przekazało 13 grudnia włoskiej agencji misyjnej AsiaNews kilku księży z diecezji Mindong. Według nich ustępujący hierarcha zwołał w tym dniu swych kapłanów i powiadomił ich o nowej sytuacji, w której wyniku stanie się biskupem pomocniczym. Poinformował, że dzień wcześniej wrócił z Pekinu, gdzie m.in. spotkał się z abp. Claudio M. Cellim, stojącym na czele delegacji watykańskiej. Przedstawił on biskupowi z Mindongu list, podpisany przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina i prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Fernando Filoniego, w którym obaj proszą bp. Guo o zrzeczenie się urzędu na rzecz bp. Zhana. Ci sami informatorzy agencji oświadczyli ponadto, że wysłannik watykański oznajmił biskupowi „podziemnemu', że to sam papież Franciszek prosi go o „ten gest posłuszeństwa i poświęcenia w imię ogólnej sytuacji Kościoła w Chinach'. Wiadomość ta bardzo zasmuciła i rozczarowała wielu duchownych i świeckich tej diecezji. Dotychczas bowiem było tak, że jeśli biskup „oficjalny' pojednał się ze Stolicą Apostolską a w tejże diecezji był już biskup „podziemny', to ten drugi stawał się miejscowym ordynariuszem a ten świeżo pojednany zostawał jego biskupem pomocniczym. Obecnie natomiast nastąpiło odwrócenie tej sytuacji. Co więcej – w przypadku Mindongu (prowincja Fujian w południowo-wschodnich Chinach) dużą większość wśród ponad 90 tys. miejscowych wiernych stanowią ci „nieoficjalni', czyli nienależący do kontrolowanego przez reżym komunistyczny Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh). Posługuje im 45 kapłanów, 200 sióstr zakonnych, 300 konsekrowanych kobiet i kilkuset katechistów świeckich. Dotychczasowy biskup „patriotyczny' Zhan miał za sobą niespełna 10 tys. wiernych i 12 księży.

AsiaNews, powołując się na własne źródła, podała, że papież wyraził wielkie uznanie biskupowi Guo i poprosił go, aby nadal opiekował się on parafiami „podziemnymi', ale zarazem aby znalazł wspólny język z bp. Zhanem. Podczas pobytu w Pekinie abp Celli ogłosił ponadto, że biskup podziemny Shantou (prowincja Guangzhou w płd.-wschodnich Chinach) – Peter Zhang Jianjian zrzeknie się swego urzędu na rzecz biskupa oficjalnego Josepha Huang Bingzhanga, który także niedawno pojednał się z Watykanem. Według agencji obie decyzje o przekazaniu rządów w diecezjach przez biskupów podziemnych oficjalnym zapadły już rok temu w czasie innej podróży abp. Cellego do Chin. Miał on wówczas wyjaśnić bp. Guo, że to sam papież poprosił go o taki krok, 'gdyż w przeciwnym wypadku układ [ chińsko-watykański] nie będzie mógł być zawarty'. Franciszek obawiał się, że bez tego dokumentu (w sprawie nominacji biskupich) Kościół katolicki w Chinach „zaleje fala kilkudziesięciu biskupów niekanonicznych, co będzie miało poważne skutki dla jedności Kościoła'. A zdaniem niektórych księży z Mindongu decyzje te doprowadzą do zagłady Kościoła podziemnego po 40 latach jego istnienia. Podkreślają przy tym wielkie posłuszeństwo okazane decyzji papieskiej przez bp. Guo. Inni uważają, że wskutek tego gestu Watykan wepchnął Kościół chiński w ręce rządu. W tym kontekście zwracają uwagę, że spotkanie wysłannika watykańskiego z dwoma biskupami z Mindongu odbyło się w Diaoyutai – jednej z rezydencji rządowych dla gości oficjalnych. Należy jeszcze dodać, że aby bp Guo Xijin mógł sprawować oficjalnie swój urząd, będzie musiał uzyskać zatwierdzenie ze strony rządu i Rady Chińskich Biskupów Oficjalnych [odpowiednik konferencji episkopatu w tym kraju – KAI].

 

kg (KAI/Asianews) / Pekin / ekai.pl


Papieski tweet


Jesteś naszym 110068 gościem od 01.01.2017

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach, siedziba: Katowice, Plac Powstańców Śląskich 3.