Liturgia




2024-04-27, Sobota, Rok B, II, 4. wielkanocny
Dz 13, 44-52
Ps 98
J 8, 31b-32a
J 14, 7-14
2024-04-28, Niedziela, Rok B, II, 5. wielkanocny
Dz 9, 26-31
Ps 22 (21), 26b-27. 28 i 30ab. 30c-32 (R.: por. 26a)
1 J 3, 18-24
J 15, 4a. 5b
J 15, 1-8
2024-04-29, Poniedziałek, Rok B, II, Święto Św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora kościoła, patronki Europy
1 J 1, 5-10;2,1-2
Ps 103
Mt 11, 25
Mt 11, 25-30

Wydarzenia


Święty Marek, Ewangelista (25 kwietnia)

W księgach Nowego Testamentu występuje on pod imieniem Jan, Dzieje Apostolskie wspominają go jako „Jana zwanego Markiem'. Był synem wdowy Marii, która najprawdopodobniej była właścicielką Wieczernika i Ogrodu Oliwnego. Marek w swojej Ewangelii wspomina, że podczas pojmania Pana Jezusa znalazł się tam pewien młodzieniec, który szedł za Nim owinięty jedynie prześcieradłem; a kiedy go chcieli chwycić, zostawił prześcieradło i uciekł. Przypuszcza się, że owym młodzieńcem był właśnie św. Marek.

Był uczniem św. Piotra. Po śmierci nauczyciela Marek udał się do Aleksandrii egipskiej i założył tam Kościół. Jak podaje legenda, pewnego dnia wrogo nastawieni do chrześcijan mieszkańcy Aleksandrii napadli na Marka przy ołtarzu, zacisnęli mu sznur na szyi i wlekli go za koniem, aż umarł.

 

ekai.pl


25 kwietnia w kalendarzu

1945 - w San Francisco rozpoczęła się konferencja założycielska ONZ,

1952 - ur. metropolita lubelski abp Stanisław Budzik,

1972 - Sejm PRL ratyfikował układ o granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej, zawarty między Polską a Niemcami,

1998 – wszedł w życie Konkordat między Polską a Stolicą Apostolską,

2009 – sakra biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Zadarko.

 

ekai.pl


Bp Miziński: dlaczego tak trudno nam dziś mówić o Chrystusie w przestrzeni publicznej?

Dlaczego tak trudno jest nam dzisiaj mówić o Chrystusie w naszych domach, rodzinach, a tym bardziej w przestrzeni publicznej naszego życia? Wzywajmy wstawiennictwa św. Wojciecha, abyśmy zachowali dziedzictwo wiary w świecie współczesnym, jakże dalekim od Boga i Jego prawa – mówił w homilii bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, który 23 kwietnia w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie.

– Zapewnienie Chrystusa zmartwychwstałego w słowach: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jeruzalem i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi' zrealizowało się nie tylko w życiu apostołów, ale także w życiu i posłudze ich następców. Św. Wojciech jest tego jasnym przykładem – podkreślił bp Miziński.

–  Święty Wojciech był człowiekiem wielkiej wiary i duchowości. W swojej działalności misyjnej wpisał się na trwałe w dzieje kilku narodów, wśród nich Polski. Dla Polski jego działalność misyjna oraz męczeńska śmierć dały drugi początek Kościołowi na ziemiach piastowskich. Chrzest z 966 r. zostaje potwierdzony krwią męczeńską św. Wojciecha – kontynuował.

Sekretarz Generalny KEP przypomniał, że „św. Wojciech jako wierny uczeń Chrystusa idąc za swoim Mistrzem oddał życie za Niego, wpadłszy w ziemię jak ziarno pszenicy, by obumierając przynieść plon obfity. Nie pokochał swego życia na ziemi i tracąc je dla Chrystusa pozyskał życie wieczne'. – Mierząc życie św. Wojciecha miarą doczesną, można dojść do wniosku, że było to życie nawet nieudane. Św. Wojciech nie sprawdził się jako biskup, a jako misjonarz odniósł w Prusach porażkę, bo zginął. Natomiast w perspektywie wiary całkowite wyniszczenie świętego okazuje się niezmiernie owocne. Poszedł za Chrystusem jako wierny i ofiarny sługa dając o Nim świadectwo aż po przelanie krwi – zaznaczył. 

Czytaj dalej...

 

ks. mf / Częstochowa / ekai.pl


Rozważania ks. Popiełuszki - 24 kwietnia

- Nie jest łatwo być dzisiaj chrześcijaninem, który świeciłby swoim światłem, swoją prawością, miłością i odwagą przed światem. Niełatwe, ale to nie znaczy, że niemożliwe.  Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek potrzeba, aby świeciła światłość nasza – to słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego Popiełuszkę 17 czerwca 1984 r. podczas Mszy św. niedzielnej w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie.

Stanowią one fragment rozważań proponowanych przez Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w dziewiątym tygodniu programu „osobistej i społecznej duchowej przemiany', który można podjąć w roku obchodów 40-lecia śmierci kapłana. Każdego dnia od 28 lutego do 9 listopada o godz. 21. przy grobie Błogosławionego odbywa się modlitwa o wolność od lęku i nienawiści oraz w intencji Ojczyzny.

Publikujemy tekst rozważań:

Tydzień 9, 24 kwietnia

Chrześcijanin to ten, który całe życie dokonuje wyboru między dobrem a złem, kłamstwem a prawdą, miłością a nienawiścią, Bogiem a szatanem. Chrześcijanin to ten, który wybiera między tym co decyduje o życiu wiecznym, a tym, co stawia przed nim perspektywy tylko przed życiem doczesnym, kosztem jego duszy. Chrześcijanin to ten, który dokonuje wyboru między tchórzostwem a odwagą, sprawiedliwością a nieprawością. Nie jest łatwo być dzisiaj chrześcijaninem, który świeciłby swoim światłem, swoją prawością, miłością i odwagą przed światem. Niełatwe, ale to nie znaczy, że niemożliwe.  Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek potrzeba, aby świeciła światłość nasza, aby można było poprzez nas, poprzez nasze uczynki, poprzez nasze wybory dostrzec Ojca, który jest w niebie.

Fragment homilii wygłoszonej w kościele św. Stanisława Kostki podczas Mszy św. niedzielnej 17 czerwca 1984 r.

https://40rocznica.popieluszko.net.pl/

 

maj / Warszawa / ekai.pl


Joanna Borowiak (PiS): chcemy być merytorycznym głosem na obradach komisji ds. aborcji

Koalicja rządząca ma wewnętrzny problem w sprawie aborcji - są trzy ugrupowania polityczne, a cztery projekty ustaw. My chcemy być merytorycznym głosem w dyskusji - mówi w rozmowie z KAI poseł Joanna Borowiak z PiS, członkini komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów zmian w przepisach aborcyjnych. Jak dodaje, na zwołanym na 16 maja wysłuchaniu publicznym liczy na liczny udział organizacji pro-life, aby w debacie zaistniały 'prawdziwe informacje o ochronie życia, a nie propaganda'.

Czytaj dalej...

 

lk / Warszawa / ekai.pl


Renovabis apeluje do Unii Europejskiej o ochronę Armenii

Renovabis - niemieckie dzieło pomocy katolikom w Europie Wschodniej- zaapelowało do Unii Europejskiej o ochronę Armenii. 'W obecnej sytuacji Unia Europejska musi pilnie wykorzystać wszystkie swoje możliwości, aby w końcu stworzyć skuteczną i trwałą ochronę dla Ormian i ich dziedzictwa kulturowego oraz pokazać Azerbejdżanowi jasne granice' - powiedział dyrektor wykonawczy dzieła, ks. Thomas Schwartz we Fryzyndze.

Podkreślił, że obejmuje to rozszerzenie cywilnej misji obserwacyjnej UE, a także „jednoznaczne groźby sankcji wobec Azerbejdżanu w przypadku, gdy Baku nie przyczyni się aktywnie i wiarygodnie do deeskalacji i stabilizacji w stosunkach z Armenią'. Zdaniem dyrektora Renovabis, istnieje ryzyko wojennej agresji z naruszeniem prawa międzynarodowego i nowej ofensywy Azerbejdżanu'. Teraz nie może być „ludobójstwa na raty'. 

Przypomniał, że 24 kwietnia 1915 r. w Imperium Osmańskim rozpoczęło się systematyczne aresztowanie, wypędzanie i mordowanie chrześcijańskich Ormian. Według szacunków, w wyniku działań podjętych przez rząd Młodych Turków do końca I wojny światowej zginęło nawet 1,5 miliona osób. Turcja nie uznaje ówczesnych wydarzeń za ludobójstwo. Wiele państw, w tym Austria i Niemcy, ówcześni sojusznicy Turcji Osmańskiej, oficjalnie uznało jako ludobójstwo eksterminację Ormian poprzez deportacje na syryjską pustynię i masakry.

 

ts / Fryzynga / ekai.pl


''Chrześcijanie w potrzebie'' alarmuje: pogrom wobec chrześcijan w Egipcie

W nocy z 23 na 24 kwietnia w centrum egipskiego miasta Minya doszło do pogromu chrześcijan. Poinformowała o tym austriacka organizacja pomocowa „Chrześcijanie w potrzebie' (CiN). Przypomniano, że po tym, jak CiN od tygodni zwracała uwagę na nasilające się ataki i porwania chrześcijańskich dziewcząt, teraz doszło do „otwartego wybuchu przemocy wobec chrześcijan ze strony fanatycznych muzułmanów'. Według sekretarza generalnego Elmara Kuhna, odnotowano również ofiary śmiertelne, ale konkretne liczby nie są jeszcze znane. 

W ramach wspólnej akcji muzułmańskich fanatyków zostały podpalone domy należące do Koptów, a chrześcijanom uniemożliwiono opuszczenie domów. „Nie sądziliśmy, że w dzisiejszym świecie jest możliwe coś takiego. Jak to często bywa, policja zareagowała dopiero po długim czasie. Straż pożarna również przybyła dopiero wtedy, gdy dzielnica koptyjska już płonęła, a krzyki uwięzionych ludzi można było usłyszeć przez zawalające się ściany', oświadczył sekretarz generalny „Chrześcijan w potrzebie'.

Jego zdaniem samo państwo egipskie prawdopodobnie nie będzie już w stanie opanować zamieszek przeciwko chrześcijanom. „Teraz muszą wreszcie zareagować oficjalny islam, imamowie i muzułmańscy uczeni. Koran nie usprawiedliwia eksterminacji chrześcijan' - stwierdził.

 

ts / Wiedeń / ekai.pl


Bp Artur Ważny mianowany biskupem sosnowieckim

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Mianowany biskupem sosnowieckim  bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde' („Ojcowskim sercem').

Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej', „Jesteś źrenicą Boga' czy „Warsztat św. Józefa'. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę.

W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

 

BP KEP / Sosnowiec / ekai.pl


Magdalena Korzekwa-Kaliszuk: lewicowi ideolodzy inaczej interpretują, czym jest nawoływanie do nienawiści

– Problemem jest to, że lewicowi ideolodzy (a tacy kierują obecnie resortem sprawiedliwości w Polsce) zupełnie inaczej interpretują to, czym jest nawoływanie do nienawiści czy znieważanie, niż przyjęło się powszechnie uważać – powiedziała KAI Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prezes Fundacji Grupa Proelio, prawnik i psycholog. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie Kodeksu karnego, dotyczący m.in. penalizacji tzw. mowy nienawiści. Propozycje zakładają poszerzenie katalogu motywów przestępstwa popełnianego z nienawiści o „orientację seksualną' czy „tożsamość płciową'.

Jak wyjaśnia Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, przygotowana przez Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara propozycja nowelizacji artykułów 53, 119, 256 i 257 kodeksu karnego, które dotyczą przestępstw motywowanych uprzedzeniami, ma cel ideologiczny.

– Propozycja brzmi niewinnie, gdyż zasadniczo istnieje zgoda co do tego, aby nie kierować się uprzedzeniami w odniesieniu do jakiejkolwiek cechy człowieka. Jednak Minister Bodnar chce, żeby podobnie jak już wymienione w kodeksie karnym cechy, traktować też m.in. orientację seksualną i tożsamość płciową. Te nowe przestępstwa miałyby być zagrożone karą trzech lat więzienia oraz ścigane z urzędu – wyjaśnia.

Prawniczka zauważyła, że podobne rozwiązania prawne funkcjonują w wielu 'postępowych' państwach, gdzie nie stanowią one wyrazu ochrony człowieka z powodu jego cech, są raczej wyrazistym atakiem na wolność słowa. – Zdecydowanie warto zwalczać wszelkie formy znieważania, nawoływania do nienawiści, stosowanie przemocy i gróźb. Problemem jest to, że lewicowi ideolodzy, a tacy kierują obecnie resortem sprawiedliwości w Polsce, zupełnie inaczej interpretują to, czym jest nawoływanie do nienawiści czy znieważanie, niż przyjęło się powszechnie uważać – podkreśla.

 

ar / Warszawa / ekai.pl


Pascha - opowieść o pierwszym odkupieniu

Pascha jest najprawdopodobniej najważniejszym żydowskim świętem, upamiętniającym i opowiadającym o fundamentalnie pierwszym odkupieniu. Obchodzenie jej jest ważnym wydarzeniem dla Żydów na całym świecie - pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich. W poniedziałek 22 kwietnia wieczorem rozpoczyna się Pascha.

Czytaj dalej (Pełna treść komentarza)...

 

Centrum Heschela KUL / Lublin / ekai.pl


Papieski tweet






Jesteś naszym 1356567 gościem od 01.01.2017

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach, siedziba: Katowice, Plac Powstańców Śląskich 3.