Aktualności

Ogłoszenia Duszpasterskie  XVII Niedziela Zwykła - 25.07.2021 r.

 

1. W trwającym okresie wakacji i urlopów zachęcamy do poświęcenia więcej czasu na modlitwę, czytanie Pisma Świętego, książek i czasopism religijnych. Zapraszamy zwłaszcza dziś na nieszpory niedzielne o godz. 16.30.

2. Dziś w niedzielę obchodzimy w Kościele z inicjatywy papieża Franciszka pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Ma on w nas obudzić i ożywić świadomość daru jakim są te osoby oraz zainspirować do większej troski i opieki nad osobami starszymi.  Penitencjaria Apostolska ogłosiła 13 maja dekret o udzieleniu odpustu z okazji Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Osoby starsze mogą uzyskać odpust uczestnicząc w jednej z Mszy św. odprawianych z okazji tego Światowego Dnia. Z uwagi na nadal utrzymujący się stan zagrożenia zdrowia i fakt, że niektórzy seniorzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć we Mszy św. z powodów zdrowotnych, odpust obejmie również tych, którzy będą duchowo łączyć się ze sprawowaną Mszą Św. za pośrednictwem telewizji, radia lub Internetu. Udziela się także odpustu tym wszystkim, którzy w tym Światowym Dniu wykonają "uczynek miłosierdzia", odwiedzając samotną osobę starszą. W miejscach, gdzie władze publiczne wyraźnie zabraniają osobistych odwiedzin, aby uniknąć zarażenia, możliwe jest także uzyskanie odpustu poprzez spotkanie wirtualne. Trzeba również zachować zwykłe warunki odpustu zupełnego: stan łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Św., odmówić modlitwę w intencjach Ojca Świętego (Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…)

3. Dziś także – niedziela, 25.07.2021 r. - przypada wspomnienie św. Krzysztofa – patrona kierowców. W związku z tym, po Mszy Św. o godz. 10.30 udzielane będzie szczególne błogosławieństwo kierowcom, oraz nastąpi pobłogosławienie pojazdów mechanicznych. Pojazdy prosimy ustawić z prawej i lewej strony chodnika wokół kościoła. Prosimy by uszanować zieleń i nie wjeżdżać na trawniki.

4. Od niedzieli 27 czerwca 2021 r. w Mszach Św. i nabożeństwach w naszym kościele może brać udział 3/4 ogólnej liczby osób mogących pomieścić się w budynku. Nadal obowiązuje konieczność zasłaniania ust i nosa (maseczka). W związku z taką sytuacją każdy może wziąć udział w Eucharystii i przeżywać niedzielę – Dzień Święty – jak przystało na chrześcijanina – katolika. Została też odwołana z dniem 20 czerwca br. dyspensa od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej i świątecznej Eucharystii. Serdecznie więc zapraszamy. 

5. Przypominamy, że w naszym kościele obowiązuje wakacyjny porządek sprawowania Mszy Św.:
- w niedziele o godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00 i 17.00
- nieszpory niedzielne o 16.30
- w tygodniu o godz. 8.00 i 18.00;

6. Okazja do Sakramentu Pokuty już w kościele – w konfesjonale. Bardzo prosimy, by czekając na spowiedź pamiętać o maseczce i zachować stosowny dystans (1,5 m). Sytuacja związana z posługą tylko jednego kapłana w naszej parafii w miesiącu lipcu, komplikuje nieco czas, w którym jest sprawowany sakrament pokuty. Co do zasady: okazja, by skorzystać z Sakramentu Pokuty jest w dni powszednie pół godz. przed Mszą Św. Jednak. nie ma okazji do spowiedzi w niedziele przed Mszami Św., zaś w dni powszednie, w które są wieczorne nabożeństwa okazja do spowiedzi jest pół godz. wcześniej (wtorek: 17.00 – 17.25); piątek: 17.15 – 17.40). Bardzo prosimy, by to uwzględnić w swoich ewentualnych planach.

7. W tym tygodniu czcimy takich świętych:
- we wtorek wspominamy św. Joachima i Anny, rodziców NMP;
- w czwartek wspomnienie św. Marty;
- w sobotę wspomnienie św. Ignacego z Loyoli.

8. Nabożeństwa w ciągu tygodnia:
- nowenna do MB Nieust. Pomocy we wtorek o godz. 17.30;
- adoracja Najświętszego Sakramentu w czwartek od godz. 7.30 i w piątek od godz. 17.00 zakończona Koronką do Bożego Miłosierdzia (17.45).

9. Bóg zapłać za składane dziś ofiary, które przeznaczamy na potrzeby naszej parafii. Dziękujemy również za każdą ofiarę składaną na rzecz naszej parafii tu w kościele, przelewaną na konto parafii, bądź składaną w kancelarii parafialnej lub przy innych różnych okazjach – serdeczne Bóg zapłać! Za tydzień kolekta przeznaczona będzie na Wydział Teologiczny UŚ. 

10. Gorąco polecamy „Gościa Niedzielnego”. Przeczytamy w nim o świętych Joachimie i Annie – dziadkach Pana Jezusa, którzy stali się patronami ustanowionego przez papieża Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Zaś w wakacyjnym cyklu klasztor klarysek w Starym Sączu, gdzie swój ziemski żywot zakończyła św. Kinga.W najnowszym „Małym Gościu Niedzielnym” dzieci znajdą naklejkę na auto lub rower. Ks. Krzysztof Żyła tłumaczy co to znaczy być w RAM – ie. Jest również pięknie opisany wyjątkowy rezerwat przyrody w Kenii – w Afryce. Polecamy. Jest to numer wakacyjny – podwójny w tej samej cenie: 5 zł.

 

Wszystkim życzymy, radosnego trwania w komunii z „Bogiem z nami”, ale również odwagi, by traktować trudne momenty w życiu, jako pełnego miłości ukazywania nam mądrej mocy Najwyższego. Szczęść Boże!

 

 

 PORZĄDEK MSZY ŚW. 25.07.2021 r. – 01.08.2021 r.

 

Niedziela 25.07.2021 r.
7.00 Do Miłos. Bożego za + Elżbietę Stolarz, z prośbą o zbawienie – dar z-du pogrzeb. WRZOS.
9.00 Do Miłos. Bożego za ++ braci Mirosława i Piotra Zajutro w kolejną rocz. śm., z prośbą o zbawienie.
10.30 Do Boga, który jest Miłością przez wstaw. św. Aniołów Stróżów z prośbą o opiekę i zdrowie dla Hanny Śmietana z ok. 6 ur. oraz Boże błog. dla całej rodz.
12.00 Do Miłos. Bożego za + córkę Martę w 20 rocz. śm., ++ rodz. i ++ siostry, z prośbą o radość życia wiecznego.
16.30 Nabożeństwo popołudniowe.
17.00 CHRZTY: Blanka Bączkiewicz, Julia Ropelewska, Julia Grządziel, Jakub Jurczyk.

Poniedziałek 26.07.2021 r.
8.00 Do Miłos. Bożego za + ks. Alojzego Wilkszyńskiego w rocz. ur., jego ++ rodz. Annę i Jana oraz + siostrę Agnieszkę, z prośbą o zbawienie.
18.00 Do Miłos. Bożego za ++ rodz. Annę i Edwarda Spoida, + brata Stanisława, + teścia Jerzego Sadłoń i wszystkich ++ z rodz., z prośbą o szczęśliwą wieczność.

Wtorek 27.07.2021 r.
8.00 Do Miłos. Bożego za + Barbarę Czekała, z prośbą o szczęśliwą wieczność – dar Ewy i Hieronima Otaków.
18.00 Do Miłos. Bożego za + Andrzeja Zaczkowskiego, z prośbą o radość życia wiecznego – dar z-du pogrzeb. PIOTR-FENIKS.

Środa 28.07.2021 r.
8.00 Do Miłos. Bożego za + mamę Stanisławę Radziejewską w 1 rocz. śm., z prośbą o zbawienie. 
18.00 Do Miłos. Bożego za + Elżbietę Kocjan, z prośbą o zbawienie – dar Elżbiety i Andrzeja Kubik.

Czwartek 29.07.2021 r.
8.00 Do Miłos. Bożego za + Helenę Szydłoń w1 rocz. śm., jej + męża Józefa oraz ++ rodz. i rodzeństwo z obu stron, z prośbą o szczęśliwą wieczność.
18.00 Do Miłos. Bożego za + ojca Antoniego Złotoś oraz wszystkich ++ z rodz., z prośbą o zbawienie.

Piątek 30.07.2021 r.
8.00 Do Chrystusa Dobrego Pasterza przez wstaw. św. Aniołów Stróżów podz. za wszystkie otrzym. łaski z prośbą o o dalszą opiekę i zdrowie dla Szymona Jamróz z ok. 7 ur. oraz Karoliny, rodziców i wszystkich z rodz.
18.00 Do Miłos. Bożego za + ojca i dziadka Waltera Góra w rocz. ur., + mamę i babcię Matyldę Góra oraz wszystkich ++ z rodz. z obu stron, z prośbą o zbawienie. 

Sobota 31.07.2021 r.
8.00 Do Miłos. Bożego za ++ rodz. Annę i Rudolfa Szymik, ich ++ rodzeństwo i pokrew. z obu stron z prośbą o zbawienie.
15.00 ŚLUB: Agnieszka Karolak i Grzegorz Depta.
18.00 Do Miłos. Bożego za + ojca Leopolda Knopek, + mamę Annę, + syna Janusza, + żonę Jadwigę, ++ teściów, ++ siostry i braci oraz ++ z najbliższej rodz., z prośbą o zbawienie.

Niedziela 01.08.2021 r.
7.00 Do Miłos. Bożego za + żonę i mamę Barbarę Kasperek w rocz. ur., ++ rodz. i teściów, + brata Romana i wszystkich ++ z rodz. z obu stron, z prośbą o zbawienie.
9.00 Do Miłos. Bożego za + Barbarę Czekała, z prośbą o zbawienie – dar Lucyny z mężem i Adama z dzieckiem z Limanowej.
10.30 Do Miłos. Bożego za + dziadka Bronisława Śmietanę w rocz. ur., z prośbą o zbawienie.
12.00 W duchu wdzięczności Bogu Najwyższemu z podz. za Jego miłość i ojcostwo względem wszystkich ludzi
16.30 Nabożeństwo popołudniowe.
17.00 ROCZKI.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach, siedziba: Katowice, Plac Powstańców Śląskich 3.