Aktualności

Ogłoszenia Duszpasterskie  XXVIII Niedziela Zwykła  14.10.2018 r. 

 

1. Dziś przeżywamy XVIII Dzień Papieski. Towarzyszy nam hasło; „Promieniowanie ojcostwa”. Dzień ten ma stać się szczególnym czasem przypomnienia słów papieża – św. Jana Pawła II, refleksji nad nimi i zachętą do stosowania ich w życiu. Pomocą w tym jest list pasterski Konferencji Episkopatu Polski z minionej niedzieli, nadal obecny na naszej stronie internetowej. Dziś również przed kościołami w całej Polsce zbierane są ofiary na fundusz stypendialny fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych wybitnie uzdolnionej i ubogiej młodzieży. Za każdą ofiarę na ten cel złożoną – serdeczne Bóg zapłać. 

2. Trwa miesiąc październik, miesiąc modlitwy różańcowej. W naszym kościele odmawiamy różaniec w niedzielę o godz. 15.15, a w ciągu tygodnia o godz. 17.30. Bardzo serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

3. Obchody liturgiczne bieżącego tygodnia:
- w poniedziałek wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła;
- we wtorek uroczystość św. Jadwigi Śląskiej, głównej patronki Śląska oraz naszej parafii;
- w środę wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika;
- w czwartek święto św. Łukasza, ewangelisty;
- w piątek wspomnienie bł. Jerzego Popiełuszki, prezbitera i męczennika;
- w sobotę św. Jana Kantego, prezbitera.

4. Spotkanie formacyjne Bractwa Żywego Różańca w środę o godz. 16.45 w kościele. Zapraszamy serdecznie.

5. Adoracja Najświętszego Sakramentu w czwartek po pierwszej Mszy Św.

6. Msza św. szkolna w czwartek o godz. 16.30. W tym tygodniu zapraszamy do spowiedzi dzieci, które chcą oczyścić swoje serca przed naszą Uroczystością Odpustową. Początek o godz. 16.00.

7. „Chwała Bogu w Szopienicach”, czyli kolejny wieczór uwielbienia w naszej parafii, w czwartek o godz. 19.00. Jest to piękna okazja, by Najwyższemu śpiewać pieśń chwały i głosić „Przymierze pokoju”. Wcześniej o godz. 18.15 Msza Św. Warto od uczestnictwa w Eucharystii rozpocząć to piękne uwielbianie Pana Boga, by potem kontynuować je na naszym wieczorze uwielbienia. Zapraszamy bardzo serdecznie.

8. Spotkanie Świeckiego Zakonu Karmelitańskiego oraz czcicieli MB Szkaplerznej w sobotę o godz. 11.00. Rozpocznie się ono Mszą św. w kościele. Zapraszamy. 

9. W sobotę, 20 października, chcemy odwiedzić z posługą sakramentalną chorych i starszych parafian. Chętnych prosimy zgłaszać w zakrystii bądź kancelarii parafialnej.

10. W przyszłą niedzielę tj. 21 października przypada święto patronalne naszej parafii – Odpust, a zarazem Święto 150–lecie podjęcia decyzji, by w Szopienicach-Roździeniu mogła powstać parafia. Chcemy więc dziekować Dobremu Bogu przez wstawiennictwo św. Jadwigi Śląskiej początek początków naszej szopienickiej parafii. Suma odpustowa będzie sprawowana o godz. 12.00, zaś nieszpory odpustowe o godz. 15.15. Uroczystej Sumie Odpustowej przewodniczyć będzie oraz wygłosi słowo Boże Metropolita Katowicki Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc. Na pozostałych Mszach Św. kazania wygłosi do nas ks. Grzegorz Krzyk, były nasz wikariusz, a obecnie dyrektor Archidiecezjalnego Hospicjum im. św. Jana Pawła II. Byśmy godnie mogli przeżyć to święto zachęcamy wszystkich do odnowy życia sakramentalnego. Okazja do spowiedzi w naszym kościele w dni powszednie zawsze pół godziny przed Mszą Św. W to święto – nasz ODPUST można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami: stan łaski uświęcającej, Komunia Św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu nawet powszedniego.

11. Wiemy, czym jest aborcja. Wiemy, jaka jest jej ocena moralna i jakie jest w tym temacie nauczanie Kościoła. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, jakie rany i jak wielką traumę powoduje we wnętrzu człowieka. Próbą pomocy kobietom zmagającym się z konsekwencjami aborcji jest program POWRÓT I ODNOWA. Składa się on z 9 cotygodniowych spotkań w małych grupach. Jest on okazją, by w atmosferze bezpieczeństwa i współczucia przyjąć uzdrowienie i odnowę. Jeśli znamy osoby cierpiące z tego powodu – weźmy dla nich wizytówki i ulotki dostępne z tyłu kościoła i zaprośmy na kurs. Więcej informacji o kursie POWRÓT I ODNOWA na stronie www.powrotiodnowa.org lub bezpośrednio: Beata – tel. 504 055 031 i Katarzyna – tel. 503 052 018.

12. Zbliża się czas przygotowań grobów naszych bliskich na Uroczystość Wszystkich Świętych. Prosimy o zachowanie porządku na cmentarzu, szczególnie o to, by śmieci wrzucać bezpośrednio do kontenera przed cmentarzem. Gorąco prosimy o zrozumienie i dyscyplinę w tej sprawie.

13. Bóg zapłać za składane dziś ofiary – przeznaczamy je na zapłatę za prace renowacyjne przy naszej PIECIE. Nasze plany i zmierzenia odnośnie zakończenia prac renowacyjnych PIETY były orientacyjnie ukierunkowane na nasz odpust. Wszystko wskazuje na to, że te zamierzenia staną się faktem, choć zależy to nadal od paru czynników bezpośrednio niezależnych od nas (pogoda, wilgotność powietrza, absorpcja piaskowca… itd.). Otoczmy te prace modlitwą, by nasze świętowanie odpustowe było pełne.     

14. W bieżącym numerze Gościa Niedzielnego znajdziemy: 
- o tym jak pontyfikat wybranego 40 lat temu papieża Polaka zmienił świat; 
- o Nagrodach Nobla z dziedziny fizyki i chemii. To wielki skok do przodu w walce z nowotworami; 
- poradnik dla wyborców, czyli co powinniśmy wiedzieć o zbliżających się wyborach samorządowych.

 

Wszystkim życzymy, umiejętności patrzenia na naszą codzienność jak na dar Pana Boga.  Szczęść Boże!

 

 

PORZĄDEK MSZY ŚW. 14.10.2018 r. – 21.10.2018 r.

 

Niedziela 14.10.2018 r.
7.00 Do Miłos. Bożego za + Danutę Kumorek, z prośbą o szczęśliwa wieczność.
9.00 Do Miłos. Bożego za ++ braci: Mirosława Zajutro w 10 rocz. śm. i Piotra w 3 rocz. śm., z prośbą o zbawienie – dar brata i siostry z rodz.
10.30 Do Miłos. Bożego za + mamę Zofię Wieliczka w 5 rocz. śm., + ojca Ryszarda, ich ++ rodz. i rodzeństwo z obu stron, z prośbą o dar szczęśliwej wieczności.
12.00 Do Miłos. Bożego za + syna Rafała Ropelewskiego w rocz. ur., z prośbą o szczęśliwą wieczność. 
15.15 Nabożeństwo różańcowe.
16.00 CHRZTY: Julia Skurczyńska, Zofia Korkus.
18.30 Do Miłos. Bożego za + męża Mariana Adamczyka w 28 rocz. śm., ++ rodz. i teściów, + Ludwikę i + Jacka, z prośbą o zbawienie.

Poniedziałek 15.10.2018 r.
6.30 WOLNA
8.00 Do Bożej Opatrz. przez wstaw. MB Nieust. Pomocy z prośbą o wszelkie potrzebne dary dla emerytów, rencistów i ofiarodawców.
18.15 Do Opatrz. Bożej przez wstaw. MB Fatimskiej i św. Jadwigi Śląskiej z podz. za 30 lat wspólnego życia Anny i Piotra Porwoł w małżeństwie sakramentalnym, z prośbą o dalszą opiekę, Boże błog. i zdrowie dla małżonków i całej rodz. (Te Deum)  
18.15 Do Miłos. Bożego za + męża i ojca Roberta Niewiat w rocz. ur., ++ rodz., + siostrę Marię Hohman, + brata Jerzego Skupina i wszystkich ++ z rodz., z prośbą o zbawienie. 

Wtorek 16.10.2018 r.
6.30 Do Miłos. Bożego za ++ rodz. Jadwigę i Konrada Drożdżowski oraz wszystkich ++ rodz., z prośbą o szczęśliwą wieczność.
8. 00 Do Miłos. Bożego za + ojca Ludwika Labuszka w rocz. śm., ++ dziadków Martę i Jerzego Labuszka, Elżbietę i Józefa Cober oraz wszystkich ++ z rodz. z obu stron, z prośbą o zbawienie.
8.00 Do Miłos. Bożego przez wstaw. św. Jana Pawła II i św. Jadwigi Śląskiej z prośbą o potrzebne łaski dla ofiarodawców. 
18.15 Do Miłos. Bożego za + męża Gerarda Kauczor, ++ rodz. Pawła i Franciszkę Kauczor, Jerzego i Elżbietę Majer oraz ++ z rodz. Wojtynek, z prośbą o zbawienie.

Środa 17.10.2018 r.
6.30 WOLNA8.00 Do Miłos. Bożego za + Krystynę Kurek 30 dni od śm., z prośbą o zbawienie – dar sąsiadów z ul. Ratuszowej 4.
18.15 Do Opatrz. Bożej przez wstaw. MB Nieust. Pomocy z podz. za otrzym. łaski, z prośbą o dalszą opiekę, dary Ducha Św. i zdrowie dla Damiana Chmury z ok. 60 ur. oraz Boże błog. dla całej rodz. (Te Deum) 
18.15 Do Miłos. Bożego za + mamę i babcię Mariannę Kubera w rocz. ur. oraz wszystkich ++ z rodz. Kuraba i Bielawski, z prośbą o zbawienie.

Czwartek 18.10.2018 r. 
6.30 Do Miłos. Bożego za + ojca Mariana Hom w rocz. śm., + mamę Jadwigę i babcię Zofię, z prośbą o zbawienie. 
8.00 Do Miłos. Bożego za + Irenę Cierzniak w rocz. ur. oraz ++ Ewę i Waldemara Mol, z prośbą o zbawienie – dar koleżanek.
16.30 Do Pana Jezusa Dobrego Pasterza o potrzebne dary i opiekę dla dzieci i młodzieży naszej parafii.
18.15 Do Opatrz. Bożej przez wstaw. Maryi Niepokalanej z podz. za wszystkie otrzym. łaski na przestrzeni życia w int. pewnego małżeństwa.

Piątek 19.10.2018 r.
6.30 Do Bożej Opatrz. z prośbą o Boże błog., opiekę i zdrowie dla rodz. Brzezina oraz dla Ernesta.
8.00 Do Opatrz. Bożej przez wstaw. św. Jadwigi Śląskiej w int. papieża Franciszka oraz naszej Ojczyzny – od ofiarodawców.
18.15 Do Opatrz. Bożej przez wstaw. MB Nieust. Pomocy z podz. za 35 lat wspólnego życia Grażyny i Piotra Krzymek, z prośbą o dary Ducha Św., opiekę i zdrowie na dalsze lata dla małżonków i Boże błog. dla całej rodz. (Te Deum) 
18.15 Do Opatrz. Bożej przez wstaw. MB Nieust. Pomocy z podz. za odebrane łaski, z prośbą o dalszą opiekę i zdrowie dla Krystyny Krzymek z ok. 80 ur. oraz Boże błog. dla całej rodz. (te Deum)

Sobota 20.10.2018 r.
6.30 Do Opatrz. Bożej przez wstaw. MB Różańcowej z podz. za 45 lat małżeństwa, z prośbą o dalsze potrzebne łaski. 
8.00 Do Miłos. Bożego za + męża i ojca Andrzeja Kocur w 19 rocz. śm., ++ rodz. Agnieszkę i Franciszka Burek, + siostrę Annę, ++ teściów Agnieszkę i Józefa Kocur, ++ dziadków i pokrew. z obu stron, z prośbą o szczęśliwą wieczność.
11.00 KARMEL
18.15 Opatrz. Bozej przez wstaw. MB Szkaplerznej z podz. za 50 lat wspólnego życia Barbary i Karola Czerwińskich oraz 27 lat małżeństwa Izabeli i Adama Pietrzak, z prośbą o dary Ducha Św., opiekę i zdrowie dla małżonków i ich rodz. (Te Deum). 

Niedziela 21.10.2018 r.
7.00 Do Miłos. Bożego za + Józefa Rozmyślak w 2 rocz. śm., ++ rodz. Janinę i Tadeusza Rozmyślak, Elżbietę i Feliksa Wiergowskich oraz ++ z rodz. Marczaków, z prośbą o szczęśliwą wieczność.
9.00 Do Opatrz. Bożej przez wstaw. św. Tarsycjusza z podz. za dar życia, z prośbą o światło i dary Ducha Św., opiekę i zdrowie dla Piotra Krzywonia z ok. 13 ur. oraz Boże błog. dla całej rodz.
10.30 Do Opatrz. Bożej przez wstaw. MB Różańcowej z podz. za wszystkie otrzym. łaski, z prośbą o dalszą opiekę i zdrowie dla Ireny Cichej z ok. 80 ur. oraz błog. Boże dla całej rodz. (Te Deum) 
12.00 SUMA ODPUSTOWA – ZA PARAFIAN
15.30 NIESZPORY ODPUSTOWE.
16.00 ROCZKI: Joanna Śmietana. 
18.30 Do Miłos. Bożego za ++ rodz. Klarę i Franciszka Jałowieckich, Marię i Alfonsa Gnielków oraz wszystkich ++ z rodz., z prośbą o zbawienie.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach, siedziba: Katowice, Plac Powstańców Śląskich 3.