WITAMY NA STRONIE WWW
PARAFII ŚW. JADWIGI ŚLĄSKIEJ
W KATOWICACH - SZOPIENICACH
Liturgia

Wydarzenia
Watykan: konklawe rozpocznie się 7 maja
Konklawe, które wybierze nowego papieża, rozpocznie się w środę 7 maja. Decyzję tę podjęli kardynałowie zgromadzeni na swej dzisiejszej kongregacji generalnej w Watykanie.
Do głosowania uprawnieni są wszyscy kardynałowie, którzy w chwili śmierci papieża Franciszka nie ukończyli 80 lat. Spośród obecnych 252 kardynałów dotyczy to 135 purpuratów. Elektorem nie jest także 76-letni kard. Angelo Becciu z Włoch, były prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który w 2020 roku zrzekł się uprawnień elektorskich i innych prerogatyw przysługujących mu jako kardynałowi. Elektorów z nominacji Jana Pawła II jest 5 (4 proc.), z nominacji Benedykta XVI 22 (16 proc.), a z nominacji Franciszka 108 elektorów (80 proc.).
Nie wiadomo jeszcze, ilu elektorów faktycznie weźmie udział w głosowaniu. Na razie jedynie kard. Antonio Cañizares Llovera z Hiszpanii ogłosił, że nie będzie obecny z powodu złego stanu zdrowia. Ponieważ zarówno dziekan, jak i wicedziekan Kolegium Kardynalskiego przekroczyli już 80. rok życia i nie mogą brać udziału w konklawe, będzie mu przewodniczył dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin z Włoch. Jest on bowiem obecnie najstarszym nominacją kardynałem-biskupem uprawnionym do udziału w wyborze papieża.
Przed rozpoczęciem konklawe kardynałowie pod przewodnictwem dziekana, kard. Giovanniego Battisty Re odprawią 7 maja rano Mszę św. „pro eligendo Pontifice' (w intencji wyboru papieża). Po południu zgromadzą się w Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie złożą przysięgę o zachowaniu tajemnicy konklawe.
Do wyboru nowego papieża potrzebna jest większość kwalifikowana dwóch trzecich. Przewidziane są po dwa głosowania rano i po dwa po południu. Po ewentualnym 33. głosowaniu, które nie przyniosłoby rezultatu, w 34. odbędzie się głosowanie z udziałem jedynie dwóch kandydatów o największej liczbie głosów w głosowaniu 33. Ale i w tym przypadku potrzebne są dwie trzecie głosów, zaś obaj kandydaci nie wezmą czynnego udziału w głosowaniu.
Nazwisko nowego papieża na zakończenie konklawe ogłosi najstarszy nominacją z grona kardynałów-diakonów, tzw. protodiakon, kard. Dominique Mamberti z Francji, dotychczasowy prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.
W dzisiejszej kongregacji generalnej uczestniczyło ponad 180 kardynałów, w tym nieco ponad 100 elektorów. Wygłosili oni około 20 wystąpień, poświęconych sprawom Kościoła, relacjom ze światem, wyzwaniom i cechom, jakie powinny charakteryzować nowego papieża, by mógł im sprostać.
Jutro członkowie Kolegium Kardynalskiego wysłuchają konferencji o. Donata Ogliariego, benedyktyna, opata z Bazyliki św. Pawła za Murami, którego podczas jednej z ubiegłotygodniowych kongregacji wybrali na jednego z dwóch kaznodziejów, którzy wygłoszą naukę przed rozpoczęciem konklawe. Drugim jest o. Raniero Cantalamessa, kapucyn, były kaznodzieja Domu Papieskiego, który przemówi do kardynałów na rozpoczęcie konklawe.
Od dziś w związku z przygotowaniami do konklawe, zamknięta dla zwiedzających jest również Kaplica Sykstyńska. Do odwołania nie można też zwiedzać ogrodów watykańskich ani nekropolii Via Triumphalis.
pb, tom, Vatican News, Vatican News PL, azr / Watykan / ekai.pl
Papieski tweet

Jesteś naszym 1606805 gościem od 01.01.2017