Liturgia
2019-02-20, Środa, Rok C, I
Rdz 8, 6-13. 20-22
Ps 116B (115), 12-13. 14-15. 18-19 (R.: por. 17a)
Por. Ef 1, 17-18
Mk 8, 22-26
2019-02-21, Czwartek, Rok C, I, Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Piotra Damianiego, biskupa i doktora Kościoła
Rdz 9, 1-13
Ps 102 (101), 16-17. 18-19. 20-21. 29 i 22-23 (R.: por. 20b)
Por. J 6, 63c. 68c
Mk 8, 27-33

Wydarzenia


Abp Hee-Joong: wszyscy Koreańczycy są jednym narodem

Delegacja około 200 świeckich i religijnych liderów z Korei Południowej przebywała ostatnio przez dwa dni w północnej części półwyspu. „Pokój jest wielkim pragnieniem tych ludzi. To daje wielką nadzieję' – tymi słowami podsumował spotkanie abp Hyginus Kim Hee-Joong, przewodniczący episkopatu. Przypomniał on zebranym, że wszyscy Koreańczycy są braćmi tworzącymi jeden naród.

Wydarzenie mogło dojść do skutku dzięki nowemu klimatowi, jaki zagościł w relacjach między dwoma państwami po historycznym szczycie, w którym uczestniczyli prezydenci obu Korei: Moon Jae-in i Kim Jong-un w kwietniu 2018 r. Natomiast pierwsze na taką skalę spotkanie w 2019 r. zostało zorganizowane w kompleksie turystycznym na górze Kumgang, na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej, a okazją było wspólne świętowanie nowego roku księżycowego.

Przewodniczący delegacji z południa już dostrzega pozytywne owoce tej inicjatywy. Stwierdził, że stworzenie kilmatu wzajemnego zaufania, które jest podstawą każdej pokojowej, wolnej i pełnej szacunku relacji daje możliwość, aby podjąć projekty współpracy na rozmaitych polach, np. turystyki, kultury, religii, edukacji, sportu oraz sztuki'. To tworzy preludium i ramy do podjęcia decydujących kroków na gruncie politycznym. Duchowny dodał, że spotkanie odbyło się w duchu przyjaźni, wzajemnego dzielenia, słuchania oraz dyskusji z przedstawicielami społeczności północnokoreańskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele komitetu pojednania i Stowarzyszenia, uznawanego przez rząd, które sprawuje nadzór nad wspólnotami religijnymi. To była bardzo pożyteczna wymiana - dodał arcybiskup.

 

vaticannews / Seul / ekai.pl


Komunikat Metropolity Katowickiego

 

KOMUNIKAT METROPOLITY KATOWICKIEGO

PRZED ŚWIĘCENIAMI DIAKONATU

 

         Drodzy Diecezjanie, Bracia i Siostry!

           W najbliższą sobotę, 23 lutego, o godz. 10.00 w kościele Bożego Narodzenia, w Rudzie Śląskiej-Halembie odbędą się święcenia diakonatu. Przyjmie je dwóch akolitów z naszego Śląskiego Seminarium i kandydat kończący seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń.

           Od dnia dzisiejszego kandydaci przeżywać będą tygodniowe rekolekcje. Zachęcam, by im duchowo towarzyszyć w modlitwie osobistej i wspólnotowej.

        Do udziału w liturgii święceń serdecznie zapraszam wszystkich wiernych parafii ich pochodzenia, zapraszam młodzież z parafii dekanatu kochłowickiego, a szczególnie Zespoły Służby Liturgicznej z opiekunami. Niech Wasza obecność będzie dla kandydatów do święceń umocnieniem i czytelnym znakiem wsparcia.

        Zapraszamy osoby należące do grona Przyjaciół Seminarium, jak i do grup wspierających swą modlitwą kapłanów i nowe powołania.

        Serdecznie proszę wszystkich diecezjan o modlitwę w intencji przyszłych diakonów oraz o łaskę nowych powołań do wyłącznej służby Ewangelii. Prośmy „Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Łk 10,2). Módlmy się wszyscy za młodych powołanych, aby mieli odwagę pójść za głosem powołującego Chrystusa.

            Wszystkim zgromadzonym na niedzielnej Eucharystii udzielam pasterskiego błogosławieństwa: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego!

 

 

† Wiktor Skworc

ARCYBISKUP METROPOLITA

KATOWICKI

 

VA I – 7955/19

Katowice, 14.02.2019 r.

 


Abp d'Ornellas: kryzys we Francji głębszy, niż się wydaje

We Francji nie słabną protesty żółtych kamizelek. Zdaniem abp. Pierre'a d'Ornellas dla Kościoła jest to szansa, by pośród aktualnego zamieszania zaproponować społeczeństwu rozwiązania społecznego nauczania Kościoła.

Ordynariusz archidiecezji Rennes docenia zainicjowane przez prezydenta Macrona narodowe konsultacje. Przestrzega jednak przed zbyt powierzchownym postrzeganiem obecnego kryzysu. Jego zdaniem jest on bardzo poważny i nie sprowadza się wyłącznie do kwestii gospodarczych. Francja jest głęboko podzielona – mówi abp d'Ornellas.

'Kryzys jest o wiele głębszy. W gospodarce przejawia się organizacja społeczeństwa. I jest to jeden z wielu przejawów porządku społecznego. Problemy gospodarcze świadczą o problemach o wiele głębszych – powiedział Radiu Watykańskiemu abp d'Ornellas. – W organizacji społeczeństwa nastąpiły gwałtowne, brutalne zmiany. Jedną z nich jest metropolizacja kraju i marginalizacja terenów wiejskich. Są ogromne rzesze ludzi, którzy czują się zapomniani, porzuceni przez państwo. Mają poczucie, że państwo ich nie szanuje, nie uznaje ich wartości. Nie maja dostępu do świadczeń. Społeczeństwo coraz bardziej się polaryzuje, bo naczelną wartością stała się wydajność ekonomiczna. A zatem kryzys jest o wiele głębszy, niż mogłoby się wydawać. Na to nakłada się fakt, że naszemu społeczeństwu brakuje wspólnej wizji, która łączy i daje wolę podążania razem naprzód'.

 

vaticannews / Rennes / ekai.pl


Francja: biskupi bronią rodziny: mama i tata, a nie rodzic 1 i 2

Biskupi francuscy wydali oświadczenie, w którym bronią tradycyjnego wzorca rodziny i funkcji, jakie ma ona pełnić. Ich wypowiedź nawiązuje do projektu ustawy o nazwie „szkoła zaufania', w którym pojęcia: „ojciec' i „matka' znikają ze słownictwa szkolnego a zastępują je pojęcia: „rodzic 1' i „rodzic 2'.

Zdaniem episkopatu jest to kolejna próba zburzenia rzeczywistości rodzinnej, podjęta pod pretekstem ujednolicenia procedur administracyjnych. Nie jest obojętne dla dziecka, jak pojmuje samo siebie, zwłaszcza przez sformułowania administracyjne, również te odnoszące się do ojca i matki. Używanie tych tradycyjnych słów nie może być uznawane za przejaw „zacofania' i „wstecznictwa', ponieważ pozwalają one każdemu z nas identyfikować się w kolejnych pokoleniach. Szkoła - według biskupów - powinna uczestniczyć w tym procesie.

To administracyjne wyjaławianie życia rodzinnego jest przejawem przenikania teorii gender, która dąży do neutralności wobec pytania, czy rodzice są tej samej lub różnej płci, czytamy w oświadczeniu. Co więcej, w żadnej rodzinie, poza rzadkimi przypadkami, gdy występuje związek dorosłych tej samej płci, w rzeczywistości nie używa się takich pojęć jak „rodzic 1' i „rodzic 2'. Można w końcu zapytać, które spośród rodziców będzie numerem jeden, a które numerem dwa? Czy w przypadku rozwodu, numer dwa stanie się numerem jeden? Tutaj znajduje się właśnie absurdalność proponowanej poprawki - podkreśla episkopat. Na zakończenie wyrażono nadzieję, że zdrowy rozsądek weźmie górę i dobro dzieci zostanie postawione na pierwszym miejscu.

 

(KAI/vaticannews) / Paryż / ekai.pl


Ks. Skubiś protestuje przeciw nazwie partii Ruch 'Europa Christi'

Sprzeciw wobec „zawłaszczenia' przez nową partię polityczną nazwy Ruch Europa Christi wyraził ks. inf. Ireneusz Skubiś. „Od początku Ruch 'Europa Christi' jest Ruchem apartyjnym, zwracającym uwagę na obronę chrześcijańskich korzeni Europy' - pisze w przekazanym KAI oświadczeniu ks. Skubiś, moderator Ruchu „Europa Christi'.

„Ruch 'Europa Christi' musi być ruchem jednoczącym, ma zadanie łączyć i nie ma celów partyjnych. Pragnę zwrócić uwagę na to, że nazwa Ruchu zawiera w sobie Europa Christi – Europa Chrystusa, a nie tylko Europa Chrześcijańska. Nazwa chrześcijańska - przypomina partie chadeckie, które w Europie zdradziły Chrystusa. Chodzi o przywrócenie właściwego miejsca Chrystusowi w Europie' – czytamy w oświadczeniu.

Ks. Skubiś pisze, że po pierwszych sygnałach o utworzeniu nowej partii w grudniu 2018 r. Fundacja „Myśląc Ojczyzna' jako właściciel Ruchu „Europa Christi' wysłała protest do Sądu Okręgowego Rejestrującego, by nie doszło do rejestracji partii pod naszą nazwą – Ruch Europa Christi. „Dlatego z bólem przyjąłem wiadomość o rejestracji partii, która całą naszą nazwę użyła do nazwy swojej partii bez zgody Fundacji' – pisze ks. Skubiś.

oświadczenie ks. Ireneusza Skubisia

 

mp / Częstochowa / ekai.pl


Abp Skworc: uczmy się świętować niedzielę

Metropolita katowicki na antenie archidiecezjalnego radia eM zachęcał wiernych do tego, by uczyli się świętować niedzielę. Słowa te padły w kontekście zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącej przyglądania się skutkom ustawy o ograniczeniu handlu. Metropolita katowicki był gościem audycji „Rozmowa Poranka' archidiecezjalnego Radia eM.

Zdaniem metropolity katowickiego „proces przywracania społeczeństwu niedzieli trwa'. – My się uczymy świętowania. Korzystajmy z tych niedziel wolnych od handlu i uczmy się świętowania takiego rodzinnego, wspólnotowego – powiedział. Abp Skworc przypomniał, że ustawa mówiąca o wprowadzeniu niedziel wolnych od handlu powstała z inicjatywy „Solidarności'. – Ponad 500 tys. podpisów zostało zebranych. Następnie ta ustawa została uchwalona i obecnie jest wprowadzana w życie – powiedział. Przytoczył także oświadczenie wiceministra pracy, rodziny i polityki społecznej z 12 lutego br., w którym zostało zawarte stwierdzenie o funkcjonowaniu ustawy oraz jej wieloetapowym wdrażaniu. – Nic się w tym zakresie nie zmienia. W ministerstwie nie pracujemy nad zmianami – mówił metropolita katowicki, cytując wiceministra. Przypomniał także, że „przy różnych okazjach zachęca wspólnoty parafialne do wypracowania oferty pozaliturgicznej, która pozwoliłaby wiernym świątecznie spędzić niedzielny czas'.

Z uwagi na zbliżające się święcenia diakonatu metropolita katowicki przypomniał, że w Kościele istniały dwie formy tej posługi. – Diakonat, który jest stopniem prowadzącym do prezbiteratu oraz diakonat stały, czyli taki rodzaj posługi, który trwał we wspólnotach chrześcijańskich i posługa ta miała charakter charytatywny – mówił. Dodał, że po II Soborze Watykańskim ta posługa w Kościele się odrodziła i również ma miejsce w archidiecezji katowickiej. Metropolita katowicki przypomniał również, że święcenia wiążą się z decyzją na całe życie. – Dlatego proszę o modlitwę w intencji kandydatów (...). Zwracamy się także z apelem zarówno do maturzystów, jak i do starszych z prośbą o rozeznanie (...). Bo Pan Bóg jest bogaty w powoływaniu, tylko my czasem jesteśmy słabi w rozeznawaniu i brakuje nam odwagi do pójścia za głosem powołania – powiedział.

 

ka.sk / Katowice / ekai.pl


Asceza, post i surwiwal - duchowość w XXI wieku

Współczesna zdrowa asceza skupia się na tych praktykach ascetycznych, które są zdrowe i korzystne dla ciała i jednocześnie hartują i doskonalą ludzkiego ducha. To środek do uproszczenia i oczyszczenia życia, by być bardziej wolnym i dyspozycyjnym, by lepiej rozwijać relacje z ludźmi i z Bogiem – mówi Piotr Słabek, teolog, kierownik duchowy, rekolekcjonista, autor artykułów i książek z zakresu duchowości.

„Post jest bardziej ćwiczeniem duchowym niż czymkolwiek innym. On służy do odzyskania panowania nad swoim ciałem i umysłem. Prawdziwy post o wodzie jest jak mały wierzchołek lodu, pod którym jest potężna góra lodowa. Tą górą jest dogłębne nawrócenie, przemiana życia, większa dojrzałość. Istotą praktyki postu jest, by poprzez wstrzemięźliwość od pokarmów dojść do opanowania nieuporządkowanych namiętności' – mówi rozmówca KAI.

Rekolekcje Wielkopostne: ASCEZA I WOLNOŚĆ. SPOTKANIE Z BOGIEM I CZŁOWIEKIEM, Termin: 15–17 marzec 2019. Prowadzenie: o. Józef Augustyn SJ, Piotr Słabek. Sesja jest wprowadzeniem we współczesne rozumienie ascezy chrześcijańskiej. Odpowiada na pytania: jak dziś rozsądnie i rozważnie praktykować ascezę, na czym ma ona polegać, jaki jest jej sens? Miejsce sesji ma zbliżony mikroklimat do uzdrowiska w Rabce. Z wysokości ok. 600 m n.p.m można podziwiać malowniczą dolinę rzeki Raby oraz panoramę Beskidu Wyspowego i Gorców. Kontakt: sesjefundacja@op.pl oraz strona www.ziarnaprawdy.pl.

 

czytaj wywiad...

 

dg / Warszawa / ekai.pl


Bp Ballin: za 50 lat Europa będzie muzułmańska

Europa stanie się kontynentem muzułmańskim – uważa bp Camillo Ballin, zwierzchnik Kościoła katolickiego w Arabii Północnej. Ten włoski biskup misyjny od 50 lat żyje w krajach arabskich. Z tej perspektywy ocenia też przemiany na Starym Kontynencie.

„Można sobie wyobrazić, że za 50 lat Europa będzie niemal całkowicie muzułmańska' – powiedział bp Ballin w wywiadzie dla włoskiego dziennika „Il Messaggero'. Zastrzega on jednak, że proces ten nie jest wynikiem jakiejś politycznej strategii podboju ze strony krajów arabskich. Europa stanie się muzułmańska tylko dlatego, że nie ma dzieci i że brakuje jej ideałów, które mogą się odradzać z chrześcijańskich korzeni. Muzułmanie, którzy przybywają do Europy wypełniają po prostu pewną próżnię. Mają dużo dzieci i zachowują swoje korzenie – dodaje włoski misjonarz.

Podkreśla on, że od 50 lat obserwuje on z zewnątrz, z krajów arabskich, przemiany zachodzące w Europie. Dziś zależy jej przede wszystkim na wyrzeczeniu się własnych wartości. Jest ukierunkowana na pieniądze, swych korzeni już uznaje. I to właśnie wykorzystuje islam, który ma silne wartości. Zdaniem bp Ballina islamizacja Europy rozpocznie się od północy, ale z czasem obejmie cały kontynent.

 

vaticannews.va / Kuwejt / ekai.pl


Pakistan: 187 chrześcijan uwięzionych za ''bluźnierstwo''

W więzieniach pakistańskich przebywa obecnie 187 chrześcijan, oskarżonych na podstawie Ustawy przeciw bluźnierstwu, obowiązującej tam od ponad 30 lat. Dane te przekazała włoskiej agencji wiadomości religijnych SIR Krajowa Komisja Sprawiedliwości i Pokoju (NCJP), działająca w łonie Konferencji Biskupiej Pakistanu. Podkreśliła ona, ze wspomniane przepisy o bluźnierstwie „silnie ogranicza wolność religii i przekonań, na co dzień bowiem jest często wykorzystywana jako narzędzie prześladowań mniejszości religijnych'.

W ciągu 30 lat: od 1987, gdy zaczęły obowiązywać poprawki do prawa o bluźnierstwie, do 2017, oskarżono o tego rodzaju czyny łącznie 1534 osoby, w tym 774 muzułmanów, 501 ahmadyjczyków (członków nurtu w islamie, uważanego w tym kraju za nieortodoksyjny i heretycki), 219 chrześcijan, 29 hinduistów i 11 wyznawców innych religii. Przepisy o bluźnierstwie są spuścizną regulacji prawnych, wywodzących się z Imperium Brytyjskiego i uchwalonych w 1947, gdy powstał Pakistan jako państwo niepodległe. Początkowo norma ta, zawarta w art. 295 Kodeksu Karnego, groziła więzieniem lub karą administracyjną temu, kto „boleśnie i świadomie ubliży słownie, na piśmie lub w inny sposób, jakiejkolwiek religii'. W 1986 dodano do tego dwa podpunkty: 295 B, przewidujący wieloletnie więzienie „dla tego, kto zbezcześci Koran, uszkodzi jego egzemplarz całkowicie lub w całości lub wykorzysta go do celów niegodnych' oraz 295C, zapowiadający „karę śmierci lub dożywotnie więzienie i/lub grzywnę za jakiekolwiek zniesławienie imienia lub osoby proroka Mahometa słowem, na piśmie lub w inny sposób'. Od 1990 w odniesieniu do tego drugiego punktu stosowana jest wyłącznie kara śmierci.

Przykładem tego jest sprawa Asii Bibi – chrześcijanki z Ittanwali w Pendżabie, oskarżonej o bluźnierstwo przez swe dwie sąsiadki i imama Quriegp Mohammada Salima. Jej tragedia zaczęła się latem 2009, a zakończyła całkowitym uniewinnieniem 31 października 2018. Ale poza nią na rozprawy z tego tytułu czeka jeszcze 187 innych chrześcijan. „Ustawa o bluźnierstwie niszczy życie oskarżonych, nawet jeśli nie zostaną skazani. Przepis ten wykorzystują radykałowie islamscy do określania spraw osobistych lub dokonywania zemsty' – oświadczył koordynator Komisji. Dodał, że wskutek stosowania tego prawa coraz bardziej narasta poczucie braku bezpieczeństwa, które z kolei popycha mniejszości religijne do opuszczenia kraju. Jeśli w 1947 stanowiły one 30 proc. mieszkańców Pakistanu, to w 1998 wskaźnik ten spadł do 3 proc. „Gdy jakiś muzułmanin zostaje oskarżony o bluźnierstwo, ale potem prosi o przebaczenie, społeczeństwo jest gotowe się na to zgodzić, będzie tylko musiał ponieść jakieś skutki karne. Ale jeśli oskarżonym jest chrześcijanin, muzułmanie atakują nie tylko jego, ale całą wspólnotę chrześcijańską, paląc i plądrując całe dzielnice, zamieszkane przez wyznawców Chrystusa' – ubolewał Chaudhry. Znamienny był pod tym względem przypadek Sawana Masiha, skazanego na śmierć. W marcu 2013 ok. 3 tys. muzułmanów zaatakowało dzielnicę „Joseph Colony' w Lahaurze, usiłując schwytać tego młodego chrześcijanina. „9 marca, po piątkowej modlitwie w meczecie tłum wyznawców islamu podpalił całą dzielnicę, niszcząc prawie 300 domów i dwa kościoły' – przypomniał ks. Emmanuel Yousaf, przewodniczący NCJP, w czasie pobytu we Włoszech. Dzielnicę odbudowano dzięki pomocy włoskiego oddziału PKwP. O ile jednak 83 mężczyzn, uznanych za winnych podpaleń, zostało później uniewinnionych, to Masiha skazano na śmierć w 2014 i do dzisiaj oczekuje na proces odwoławczy.

Pewną szansą na poprawę tej sytuacji może być niedawna rewizja wyroku na Asię Bibi: według Komisji biskupiej sędziowie obecnie z większą powściągliwością podchodzą do zgłaszanych przypadków bluźnierstwa, nie chcąc popełnić błędów. Sprawa ta może też wpłynąć pozytywnie na reformę i uregulowanie wspomnianej ustawy, co jednak napotyka ostre opory ze strony środowisk islamistycznych. Zdaniem A. Monteduro sposób, w jaki rząd i policja postępowały po uniewinnieniu Asii Bibi, budzi pewne nadzieje. Przewodniczący włoskiego oddziału PKwP zauważył, że władze zaczynają stosować represje i kary wobec ekstremistów winnych aktów przemocy. „Oczekujemy więc, że z Pakistanu nadejdą wkrótce nowe sygnały świadczące o obronie wolności religijnej. Do tego jednak trzeba ograniczyć stosowanie ustawy o bluźnierstwie, a my jako PKwP będziemy nadal wspierać ofiary i ich rodziny w obliczu tego «Czarnego Prawa»' – oświadczył Monteduro.

 

kg (KAI/SIR) / Lahaur / ekai.pl


Jasna Góra: debata w ramach Kongresu ''Europa Christi''

Pod hasłem „Europa dwóch płuc. Europa Ewangelii, prawdy i pokoju' w 1150. rocznicę śmierci św. Cyryla, współpatrona Starego Kontynentu i apostoła Słowian na Jasnej Górze odbył się III Kongres Ruchu „Europa Christi'. W obradach uczestniczyli przedstawiciele katolickich kościołów wschodnich z Ukrainy i Białorusi, reprezentanci Episkopatów i liczni goście z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

- Wszystkie sprawy Europy chcemy zawierzyć Maryi na Jasnej Górze – mówił na powitanie do uczestników kongresu o. Marian Waligóra. Przeor częstochowskiego klasztoru zachęcał do odpowiedzialności za kształt duchowy Europy, do modlitwy za Stary Kontynent. Na konieczność bardziej przejrzystego świadectwa jedności narodów Europy, zbudowanych na fundamencie Ewangelii, krzyża Chrystusa i szczególnego pośrednictwa Najświętszej Maryi Panny wskazał, otwierając obrady, abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski za św. Janem Pawłem II oceniał, że największym zagrożeniem dla chrześcijan Starego Kontynentu jest „przyćmienie własnej tożsamości' i bezkrytyczne uleganie wpływom negatywnych wzorców rozpowszechnionych na Zachodzie jako rodzaj promocji kulturowej. Abp Depo jako jedno z najważniejszych wyzwań wskazał starania „aby pamięć o chrześcijańskim źródle i korzeniach Europy była duchową siłą, która będzie tworzyć tożsamość, zarówno istnień ludzkich, jak również na płaszczyźnie wspólnotowej'. Ks. inf. Ireneusz Skubiś, inicjator i moderator ruchu, nawoływał do wielkiej solidarności chrześcijan Europy, w której jego zdaniem „jest większe przyzwolenie na paszport dla Mahometa niż dla Chrystusa'. „Trzeba otworzyć drzwi Chrystusowi i wtedy Europa wróci do swojej normalności, swojej tożsamości' - zaapelował ks. Ireneusz Skubiś. Przyznał też, że spotkał się z wieloma prośbami, zwłaszcza gości ze Słowacji, aby „Kongres zaczął się właśnie tutaj, na Jasnej Górze, bo uważają, że Matka Boża Jasnogórska jest Matką jedności Europy'.

- Europa potrzebuje Polski! Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków. Polska potrzebuje Europy – mówił w wystąpieniu „Święci Cyryl i Metody, Patroni Europy – wizja św. Jana Pawła II' kard. Stanisław Dziwisz. Hierarcha mówił m.in. o potrzebie solidarności i odpowiedzialności w działaniu. Podkreślił konieczność uwzględniania w dążeniach reguły realizacji dobra wspólnego. Przypomniał też wkład wielkich Polaków w rozwój myśli społecznej i politycznej, od Pawła Włodkowica do Jana Pawła II. Za papieżem z Polski powtórzył: „Dopóki na polskiej ziemi trwał i rozwijał się Kościół katolicki, Polska będzie w Europie'. Zwrócił uwagę, że „Polskę z Europy chcieli wyprowadzić nie chrześcijanie, ale ci, którzy usiłują oderwać Europę od jej chrześcijańskich korzeni, zrelatywizować prawdę, wprowadzić permisywizm moralny, rozmyć znaczenie słów i odpowiedzialność za nie, ośmieszać czyny ofiarne, kpić z polityki historycznej, usuwać religie ze szkół, kwestionować sens poświęcenia i miłości do własnej ojczyzny'.

czytaj dalej...

 

mir / Częstochowa / ekai.pl


Papieski tweet


Jesteś naszym 126383 gościem od 01.01.2017

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach, siedziba: Katowice, Plac Powstańców Śląskich 3.