Liturgia
2023-02-01, Środa, Rok A, I, IV Tydzień zwykły
Hbr 12, 4-7. 11-15
Ps 103
J 10, 27
Mk 6, 1-6
2023-02-02, Czwartek, Rok A, I, Święto Ofiarowania Pańskiego
Ml 3,1-4
Ps 24, 7-8. 9-10 (R.: por. 10b)
Hbr 2, 14-18
Łk 2, 32
Łk 2,22-40
2023-02-03, Piątek, Rok A, I, Dzień Powszedni albo wspomnienie Św. Błażeja, biskupa i męczennika albo wspomnienie Św. Oskara, biskupa
Hbr 13, 1-8
Ps 27
Łk 8, 15
Mk 6,14-29

Wydarzenia


WEZWANIE ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO W ZWIĄZKU Z TRAGEDIĄ W PARAFII EWANGELICKO-AUGSBURSKIEJ W KATOWICACH-SZOPIENICACH

 

Drodzy Diecezjanie! Bracia i Siostry!

 

Jesteśmy głęboko wstrząśnięci tragedią, która dotknęła parafię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Katowicach-Szopienicach, w wyniku której - wskutek wybuchu gazu – dwie osoby zginęły, kilka osób zostało rannych i znajduje się w szpitalach, a budynek probostwa uległ całkowitemu zniszczeniu. W duchu braterskiej jedności oraz w imieniu Archidiecezji Katowickiej przesyłam wyrazy solidarności Biskupowi Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Prezesowi Synodu Ewangelickiego. Rodzinom ofiar składam wyrazy współczucia, zaś rannym, wśród nich dzieciom, życzę rychłego powrotu do zdrowia, o co się modlimy. Jednocząc się z naszymi braćmi i siostrami w modlitwie, o którą proszę wszystkich diecezjan i wspólnoty parafialne naszej archidiecezji, zapewniam także o gotowości udzielenia pomocy materialnej w formie ustalonej z poszkodowanymi. Już dziś deklarujemy gotowość udzielenia gościny, mieszkania i utrzymania. W obliczu dramatu, który nas wszystkich dotyka i mobilizuje do modlitwy i solidarnego działania, wspierajmy się słowami Pana Jezusa z Ewangelii, proklamowanej dzisiejszej niedzieli w liturgii Kościoła Rzymskokatolickiego: „Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni”.

Z modlitwą i błogosławieństwem

 

 

 

† Wiktor Skworc

Arcybiskup

Metropolita Katowicki

 

 

 

 

 

Katowice, 27 stycznia 2023 r.

 

VA I – 7/23

 

 

 


SŁOWO ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO PRZED DNIEM ŻYCIA KONSEKROWANEGO

Drodzy Diecezjanie!

Bieżący rok liturgiczny przeżywamy w myśl hasła: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Pozwala nam ono pełniej odkrywać misterium Kościoła, jego piękno i bogactwo. Chrystusowy Kościół jest żywą wspólnotą ochrzczonych, bogatą wielością różnorakich darów i charyzmatów, które powinniśmy zauważać i za nie dziękować. Okazję do tego daje zbliżające się w tym tygodniu, celebrowane w czwartek 2 lutego, święto Ofiarowania Pańskiego. Z inicjatywy św. Jana Pawła II Wielkiego od 1997 roku w tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Chcemy zatem kolejny raz podziękować Bogu za bogactwo Jego darów obecnych w Kościele. Objawiają się one w sercach kobiet i mężczyzn, którzy realizują życiowe powołanie poprzez oddanie się Chrystusowi na drodze życia według rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Wszystko to dokonuje się mocą wiary przeżywanej w Kościele, który jest Rodziną dzieci Bożych, naszym Domem i Matką.

W naszej archidiecezjalnej wspólnocie aktualnie posługują siostry zakonne z 24 zgromadzeń. Dwa nowe zgromadzenia żeńskie Sióstr Kapucynek Najświętszego Serca Jezusa i Sióstr Jadwiżanek Wawelskich rozpoczęły posługę w archidiecezji w minionym roku. Obok żeńskich zgromadzeń służą w naszym lokalnym Kościele księża i bracia z 11 zgromadzeń zakonnych męskich. Są w panoramie naszego śląskiego Kościoła obecne kobiety z 11 instytutów świeckich, dziewice i wdowy konsekrowane oraz jedno stowarzyszenie życia apostolskiego. Modlitwa, praca i świadectwo życia osób konsekrowanych ubogacają naszą archidiecezję, ukazując żywotność i różnorodność Chrystusowego Kościoła. Wdzięczni za ten dar osób oddanych przez profesję rad ewangelicznych Bogu i ludziom, chcemy w święto Ofiarowania Pańskiego dziękować Bogu za piękno życia konsekrowanego i prosić o nowe powołania do takiego życia w czasie uroczystej Eucharystii, celebrowanej w katowickiej katedrze 2 lutego br. o godzinie 12. Na tę liturgię zapraszam osoby konsekrowane z całej archidiecezji. Równocześnie proszę wszystkich diecezjan, by tego dnia modlitewna pamięć o osobach konsekrowanych była obecna we wszystkich parafiach, szczególnie zaś tam, gdzie one żyją i posługują.

Módlmy się za siebie nawzajem, aby świadectwo życia osób konsekrowanych wzmacniało w nas wiarę w Kościół Chrystusowy, Mistycznie Ciało Chrystusa.

Na końcu proszę, abyśmy wszyscy przyjęli papieską intencję apostolstwa modlitwy na miesiąc luty, w której papież Franciszek zachęca nas do modlitwy za parafie, aby, „stawiając w centrum komunię, stawały się coraz bardziej wspólnotami wiary, braterstwa i otwartości wobec najbardziej potrzebujących”.

                          

Na realizację życiowego powołania do świętości w Kościele Chrystusowym wszystkim uczestnikom niedzielnej Eucharystii błogosławię.

 

† Wiktor Skworc

Arcybiskup

Metropolita Katowicki

 

VA I - 6/23

Katowice, 23 stycznia 2023 r.


Kard. Kasper: biskupom nie wolno zrzekać się odpowiedzialności

Zdaniem niemieckiego kardynała Waltera Kaspera, niedopuszczalne jest, by biskupi cedowali część swojej władzy na synodalne rady, komisje lub podobne ciała obsadzone także przez osoby świeckie. W wypowiedzi dla niemieckiej inicjatywy świeckiej 'Neuer Anfang' (Nowy Początek) emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan podkreślił, że wraz z sakrą, na biskupa jako następcę Apostołów został nałożony urząd pasterza powierzonej mu diecezji. „Bez uszczerbku dla powierzonej mu osobiście odpowiedzialności nie może on, zrezygnować z wykonywania tej sakramentalnie powierzonej mu władzy poprzez związanie się w całości lub części z Radą Synodalną' – powiedział purpurat.

Kard. Kasper skomentował opublikowany w tym tygodniu list Watykanu do biskupów niemieckich. Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej stwierdza w nim m.in., że planowane powołanie niemieckiej Rady Synodalnej, mającej na celu zapewnienie większego udziału i współdecydowania świeckich jest niedopuszczalne .To samo dotyczy podobnych organów na poziomie parafii lub diecezji.

„Pragniemy wyjaśnić, że ani Droga Synodalna, ani organ przez nią powołany, ani konferencja biskupów nie mają kompetencji do ustanowienia 'Rady Synodalnej' na poziomie krajowym, diecezjalnym czy parafialnym' - czytamy w liście. Watykan ogranicza w ten sposób możliwości reformy Kościoła w Niemczech.

- Jeśli niemieccy biskupi chcieli odstąpić od odpowiedzialności swego urzędu poprzez zrzeczenie się udziału, to jest to faktycznie nieuczciwy i samozwańczy podstęp – uważa kard. Kasper. Podkreśla, że list zatwierdzony przez papieża Franciszka jest jednoznaczny i nie wolno go reinterpretować. - Wbrew wszelkim zapewnieniom o dobrej woli opór wobec listu z Rzymu lub jego reinterpretacja z pomocą tricków i obchodzenia, nieuchronnie prowadzą na skraj schizmy i tym samym pogrążają lud Boży w Niemczech w jeszcze głębszym kryzysie – stwierdził kard. Kasper.

 

ts (KAI) / Berlin / ekai.pl


Portugalia: burmistrz Lizbony spodziewa się 700 mln euro wpływów dzięki ŚDM

Burmistrz Lizbony Carlos Moedas spodziewa się, że w związku z organizacją Światowych Dni Młodzieży portugalska stolica zarobi około 700 mln euro, które winny zasilić gospodarkę miasta. Środki te będą pochodzić od pielgrzymów, którzy od 1 do 6 sierpnia będą brać udział w tej największej na świecie imprezie młodych katolików.

Włodarz Lizbony wyjaśnił, że ponad 4,2 mln euro będzie kosztować przygotowanie ołtarza, który powstanie w północnej części stolicy. Przyznał, że wartość finansowanego ze środków publicznych ołtarza-estrady 'nie jest niska', ale zaznaczył, że konstrukcja ta będzie w przyszłości wykorzystywana do innych niż religijne celów. -Chcielibyśmy, aby służyła nam dłużej - w przyszłości – powiedział Moedas.

Zaznaczył przy tym, że warto wydać niemałą sumę na dobre przygotowanie ŚDM. Zwrócił uwagę, że wydarzenie to 'zasługuje na duże wydatki'. Dodał, że 'jest to wielka impreza, która po raz pierwszy odbywa się w Portugalii z udziałem papieża'. Zdaniem burmistrza do Lizbony może przybyć do 1,5 mln osób.

Tegoroczne centralne obchody ŚDM odbędą się dzięki finansowemu wsparciu rządu Portugalii Antonio Costy oraz władz powiatów Lizbona i Loures, na których terenie zaplanowano główne uroczystości tego spotkania. Łącznie ze środków publicznych na organizację Światowych Dni Młodzieży trafi 79 mln euro, z czego z budżetu rządu Portugalii 36,5 mln.

 

mz (KAI/RTP/TSF) / Lizbona / ekai.pl


''Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie''. Papież jedzie do Demokratycznej Republiki Konga

W dniach 31 stycznia-3 lutego papież Franciszek 2023 odwiedzi Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga (DRK). Planowana od kilku lat podróż nie doszła do skutku z powodu pandemii. Zapowiedziana w końcu na lipiec 2022 roku, miała obejmować także Gomę na wschodzie kraju, gdzie Franciszek miał odprawić Mszę św. w obozie uchodźców i spotkać się z ofiarami przemocy. Jednak z powodu problemów papieża z kolanem, została przeniesiona na początek 2023 roku. Obecnie jednak przyjazd do Gomy okazał się niemożliwy ze względu na trwające w tym regionie walki między rebeliantami a armią DRK.

Franciszek nie od dziś śledzi sytuację w afrykańskim państwie. W 2018 roku zwołał Dzień Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju, zwracając się z prośbą o modlitwę szczególnie za DRK oraz Sudan Południowy – kraje od lat nękane krwawymi konfliktami zbrojnymi i wojną.

Zresztą cała Afryka należy do priorytetów obecnego pontyfikatu. W listopadzie 2015 roku Ojciec Święty odwiedził Ugandę i Kenię, a w Republice Środkowoafrykańskiej otworzył symbolicznie Drzwi Święte na rozpoczęcie Roku Świętego Miłosierdzia. W 2017 roku udał się do Egiptu, w 2019 roku odwiedził najpierw Maroko, a następnie Mozambik, Madagaskar i Mauritius. Po opuszczeniu DRK Franciszek złoży w dniach 3-5 lutego wizytę w Sudanie Południowym.

Nie będzie to pierwsza papieska podróż do DRK. W 1980 i 1985 roku kraj ten, zwany wówczas (w latach 1971-1997) Zairem, odwiedził św. Jan Paweł II.

czytaj dalej...

 

oprac. Paweł Bieliński (KAI) / Kinszasa / ekai.pl


Kard. Ouellet o niemieckiej Radzie Synodalnej: to nie jest katolickie

To nie jest katolickie, biskupi muszą mieć wolność nauczania i podejmowania decyzji – mówi kard. Marc Ouellet, komentując zamiary niemieckiego Kościoła, który wbrew negatywnej opinii Stolicy Apostolskiej, nadal chce utworzyć Radę Synodalną jako organ zarządzający wspólnotą wiernych. Może to być praktyka innych Kościołów, ale nie nasza. Ponieważ to niezgodne z katolicką eklezjologią i wyjątkową rolą biskupów – powiedział szef watykańskiej dykasterii w wywiadzie dla portalu Omnes.

Kanadyjski purpurat stoi na czele Dykasterii ds. Biskupów i obok kardynałów Pietro Parolina i Luisa Ladarii jest jednym z sygnatariuszy zatwierdzonego przez papieża listu, w którym Stolica Apostolska przestrzega niemiecki Kościół przed powołaniem Rady Synodalnej. Tamtejszy episkopat nie dostosował się do poleceń Watykanu. Jego przewodniczący oświadczył, że biskupi nie rezygnują z powołania Rady i że uda im się to pogodzić z Kodeksem Prawa Kanonicznego. W wywiadzie dla hiszpańskiego portalu kard. Ouellet negatywnie ocenił również niemiecką Drogę Synodalną, która postulowała powołanie Rady. Ta droga powoduje podziały zarówno w Kościele, jak i między biskupami, sieje zamęt wśród ludu Bożego – uważa prefekt Dykasterii ds. Biskupów.

Warto zauważyć, że w podobnym tonie wypowiada się o „drodze synodalnej' w Niemczech również papież. W wywiadzie dla agencji Associated Press zauważył, iż została ona zideologizowana. „Niebezpieczeństwo polega na tym – powiedział Franciszek – że coś bardzo ideologicznego wkrada się do środka. Kiedy ideologia wchodzi w procesy kościelne, Duch Święty się wycofuje, ponieważ ideologia bierze górę nad Duchem Świętym'. Papież zauważył, że niemieckie doświadczenie nie okazało się pomocnym. Jego zdaniem był to proces zbyt elitarny, bez faktycznego zaangażowania ludu Bożego.

 

Krzysztof Bronk/vaticannews.va / Watykan / ekai.pl


S. Ratajczak: dzieci listy piszą... w ugandyjskim obozie ''Bidi Bidi''

- Dzieci tutaj bardzo lubią pisać listy. Otrzymuję ich bardzo dużo, choć widzimy się dosyć często. Lubią coś napisać. W szkole uczą się oficjalnej formy i listy kierują zaczynając: 'Do sekretariatu siostry... itd.' Oczywiście nie mam żadnego sekretariatu. W listach oprócz potrzeb opisują sytuację rodziny, piszą, jakiej potrzebują pomocy. Teraz zaczęły pojawiać się listy z prośbą o żywność. Staram się przekazywać im pieniądze. Jeśli są same, bez opieki dorosłych, to ich sytuacja jest naprawdę bardzo trudna.' - mówi w rozmowie z KAI siostra Francesca Ratajczak ze zgromadzenia misyjnego Służebnic Ducha Świętego, misjonarka w obozie dla uchodźców z Sudanu Południowego 'Bidi Bidi' w Lodonga w Ugandzie.

czytaj wywiad...

 

Piotr Dziubak (KAI Lodonga) / Lodonga / ekai.pl


Misyjna inicjatywa ''Kirgistan - 62 godziny w 7 minut''

Gdyby wsiąść do samochodu w Warszawie i jechać nieustannie przez 62 godziny na wschód, moglibyśmy dojechać do stolicy Kirgistanu - Bishkeku. To jedno z najbiedniejszych miejsc świata. Tam również można spotkać jezuickie inicjatywy pomocy dzieciom, zostało to nazwane Warsztat Dobrej Edukacji. Nie trzeba jednak przemierzać tysięcy kilometrów, żeby pomóc w kształceniu kirgiskiej młodzieży - wystarczy 7 min. O inicjatywie opowiadają s. Agata Mazepa (Małe Siostry Jezusa), polska koordynacja działania Warsztatu Dobrej Edukacji, i s. Emilia Kapolkova (Szkolne Siostry św. Franciszka), która pracuje z dziećmi w Kirgistanie.

czytaj wywiad...

 

pksj/dg / Warszawa / ekai.pl


USA: nowi działacze i nowe idee w Ruchu Obrońców Życia

Jubileuszowy, 50. Marsz dla Życia zgromadził w niedziele 22 stycznia w Waszyngtonie tysiące osób z ponad setki różnych organizacji. Wśród nich pojawily się nowe grupy, nowi działacze i nowe idee. Wywiady z niektórymi z tych działaczy przeprowadziły dwie dziennikarki „New York Timesa', zajmujące się zagadnieniami religijnymi: Ruth Graham i Ava Sasani.

Jednym z liderów, którzy kilka tygodni temu utworzyli ugrupowanie „Opowiadających się za życiem' (Stand for Life), jest Brent Leatherwood – świecki działacz Południowej Konwencji Baptystów, największej organizacji religijnej w USA. Jesienią ub.r. wybrano go na przewodniczącego Komisji ds. Etyki i Wolności Religijnej. O swojej działalności powiedział m.in.: „Zależy nam na opracowaniu nowych materiałów nt. aborcji i innych spraw związanych z ludzkim życiem. Informacje te zostaną następnie rozprowadzone we wszystkich kościołach'. Inna bardzo rozpoznawalna działaczka Ruchu Obrony Życia – Marjorie Dannenfelser stoi na czele stowarzyszenia „Susan B. Anthony Pro-Life America'. Jej nazwa upamiętnia słynną amerykańską sufrażystkę Susan B. Anthony (1820-1906), która „przez całe swoje życie walczyła o prawa kobiet a zarazem była wielką obrończynią życia' – przypomniała szefowa organizacji. Zwróciła uwagę, że po decyzji Sadu Najwyższego o zniesieniu prawa do aborcji (z 26 czerwca 2022) „rozpoczęliśmy jakby zupełnie nowy rozdział historii. Nasza działalność zwiększy się teraz nawet może o 50 procent. Priorytetami będą tu bardziej ambitne prawa antyaborcyjne w różnych stanach oraz wybór takich kandydatów do Senatu w wyborach w 2024 r., którzy będą gotowi walczyć w tej sprawie'.

W tegorocznym Marszu Życia pojawiły się też nowe inicjatywy i pomysły. Z Arkansasu przybyła terapeutka Holi Shelton. W wieku 18 lat przerwała ona ciążę, by następnie gorzko tego żałować. W 30 lat później dołączyła do Marszu, niosąc transparent „Żałuję, że dokonałam aborcji' (I regret my abortion). Jako terapeutka wyraziła przekonanie, że udział w takim Marszu może oznaczać „nowy rozdział w czyimś życiu naznaczonycm aborcją, który będzie stanowił «początek uzdrowienia»' – powiedziała Shelton. Warto też przytoczyć wypowiedź, a właściwie fragment przemówienia aktora Jonathana Roumiego, który gra Jezusa w bardzo popularnym serialu telewizyjnym „The Chosen' (Wybrany). Nawoływał on do „obrony struktury rodziny i jej świętości'. Nie bał się też mówić o Tym, którego odtwarza na scenie, zachęcając przy tym wszystkich uczestników Marszu do „odmawiania modlitwy różańcowej'. Obok niego na scenie stali inni czołowi działacze Ruchu. Jednym z nich był Frank Pavone – legendarny już założyciel organizacji „Księża za Życiem', który jednak z powodu zarzucanego mu przez Watykan „nieposłuszeństwa i bluźnierczych sposobów komunikowania się w mediach' został niedawno usunięty ze stanu kapłańskiego.

O wychowaniu młodzieży na obrońców życia opowiedziała Veronica De La Cruz. Ta 29-letnia nauczycielka z katolickiej szkoły średniej, niezmiennie od 10 lat przyprowadza na Marsz swoich uczniów. Wyraziła ona przekonanie, że „choć nowe antyaborycjne prawo ma wpływ na sposób myślenia młodych ludzi, to jednak mam nadzieję, że naucza się oni «wybierać życie», niezależnie od postanowień prawnych'. Podkreśliła, że przepisy antyaborcyjne są bardzo potrzebne, ale jeszcze ważniejsza jest zmiana ludzkiego spojrzenia i kierowanie się prawem moralnym, czego nasi młodzi musza się dopiero nauczyć' – oświadczyła nauczycielka katolicka.

 

o. jj (KAI Tokio) / Waszyngton / ekai.pl


Abp Szewczuk: pragniemy, by Ojciec Święty i Watykan usłyszeli, co rozumiemy pod słowem ''pokój''

- Chcemy podziękować Ojcu Świętemu za to wszystko, co robi on dla tego, aby przezwyciężyć kryzys humanitarny na Ukrainie, z drugiej zaś strony główną treścią naszego przesłania będzie wołanie o pokój i wyjaśnienie, co naród ukraiński rozumie dzisiaj pod tym słowem. Dla nas bardzo ważne jest, aby Ojciec Święty i Watykan usłyszeli, co Ukraińcy rozumieją pod słowem „pokój', jaki pokój budujemy, jakiego pokoju bronimy, i to za cenę własnego życia. Nie ma pokoju bez prawdy i sprawiedliwości. Jest czymś oczywistym, że jako przedstawiciele różnych Kościołów i religii jesteśmy gotowi być aktywnymi budowniczymi prawdziwego i sprawiedliwego pokoju' - mówi arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. W rozmowie z KAI zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) mówi o celach rozpoczynającej się dzisiaj dwudniowej wizycie w Rzymie Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR).

czytaj wywiad...

 

Krzysztof Tomasik, tłum. kg (KAI) / Kijów / ekai.pl


Papieski tweet


Jesteś naszym 774234 gościem od 01.01.2017

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach, siedziba: Katowice, Plac Powstańców Śląskich 3.