Liturgia
2018-03-20, Wtorek
Lb 21, 4-9, Ps 102 (101), 2-3. 16-18. 19-21 (R.: por. 2), J 8, 21-30
2018-03-21, Środa
Dn 3, 14-20. 91-92. 95, Dn 3, 52. 53-54. 55-56, J 3, 16, J 8, 31-42
2018-03-22, Czwartek
Rdz 17, 3-9, Ps 105 (104), 4-5. 6-7. 8-9 (R.: por. 8a), Ps 95 (94), 8ab, J 8, 51-59

Wydarzenia


Kard. Zenari: ósmy rok syryjskiego piekła

„Jesteśmy świadkami niekończącej się rzezi niewiniątek, a Syria jest prawdziwym piekłem na ziemi' – w tych słowach kard. Mario Zenari komentuje smutny dla tego kraju jubileusz. Rozpoczyna się bowiem ósmy rok wojny. Dotychczasowy bilans konfliktu jest dramatyczny: pół miliona zabitych, dwa razy tyle rannych i okaleczonych.

„Syria jest wędrowcem z przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie – pobitym, ograbionym i porzuconym na pastwę losu. Dziś na tej ziemi walczą nie tylko wojska syryjskie, ale i żołnierze pięciu najpotężniejszych armii świata' – podkreśla nuncjusz apostolski w tym kraju.

Dokonując bilansu wysiłków, podjętych w ciągu siedmiu wojennych lat, celem rzeczywistego zakończenia wojny, zauważa, że „23 pokojowe rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ nie doprowadziły nawet do zapewnienia ludności cywilnej wystarczającej pomocy humanitarnej'.

Wskazuje zarazem, że w tym kraju naznaczonym tak wielkim cierpieniem na szczęście wciąż nie brakuje Miłosiernych Samarytan. Są to Kościoły, organizacje pozarządowe i humanitarne skutecznie działające, gdy same nie padają celem ataków. „Niestety w Syrii strzela się nawet do Miłosiernych Samarytan' – podkreśla nuncjusz apostolski w tym kraju. Tylko w ubiegłym roku o 20 proc. wzrosła liczba ataków na szpitale i inne placówki medyczne.

 

RV / Damaszek / ekai /


Narodowe Czytanie Pisma Świętego -15 kwietnia

Drugie Narodowe Czytanie Pisma Świętego odbędzie się w niedzielę, 15 kwietnia, we wszystkich polskich kościołach. Wydarzenie obchodzone w kontekście 100. rocznicy odzyskania niepodległości zainauguruje Msza św., transmitowana w 1 programie telewizji Polskiej.

Narodowe Czytanie Pisma Świętego w Niedzielę Biblijną będzie jednocześnie inauguracją X Tygodnia Biblijnego, który potrwa do 21 kwietnia. Pomysłodawcą obydwu wydarzeń jest ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Św. Jana Pawła II. Organizatorzy mają nadzieję, że, podobnie jak w ubiegłym roku, po niedzielnej modlitwie „Regina Coeli' papież Franciszek skieruje do Polaków słowa zachęty do osobistej i wspólnotowej lektury Pisma świętego.

Zgodnie z programem obchodów Niedzieli Biblijnej każdy wierny przy wyjściu z kościoła otrzyma kartkę z zaznaczonymi wersetami Listu do Rzymian i Księgi Psalmów. „Po powrocie do domu otwórzmy rodzinne Pismo święte i każdy w najgłębszym skupieniu i powadze niech odczyta sobie otrzymany dzisiaj tekst. Niech on nam posłuży jako przedmiot medytacji w codziennej modlitwie i w rachunku sumienia – przez cały rok' – zachęcają organizatorzy.

 

tk / Warszawa / ekai /


Komunikat z 378. Zebrania Plenarnego KEP

Publikujemy Komunikat z 378. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

komunikat

BP KEP / Warszawa / ekai /


Abp Wiktor Skworc wybrany do Rady Stałej KEP

Nowymi członkami Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski zostali wybrani na pięcioletnią kadencję arcybiskup katowicki Wiktor Skworc i biskup pomocniczy diecezji radomskiej Piotr Turzyński. Zastąpili oni abp. Hosera i bp. Dajczaka.

Rada Stała przygotowuje sprawy na Zebrania Plenarne i Rady Biskupów Diecezjalnych, czuwa nad wykonywaniem decyzji KEP i Rady Biskupów Diecezjalnych, koordynuje prace KEP, może zająć stanowisko w sprawach publicznych, kiedy tego wymaga dobro Kościoła albo konkretne potrzeby wiernych, zgodnie z opinią, przynajmniej domniemaną, członków KEP.

Radę Stałą tworzą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zastępca przewodniczącego, prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami, sekretarz generalny oraz sześciu biskupów diecezjalnych i dwóch biskupów pomocniczych wybranych przez Zebranie Plenarne na okres pięciu lat, z możliwością wyboru na drugą kadencję.

 

/ archidiecezjakatowicka.pl /


Fatima: 20 podróży figurki Matki Bożej w tym roku

Sanktuarium w Fatimie przekaże w tym roku wiernym w Portugalii oraz kilku krajach świata 12 kopii figurki Matki Bożej. Jak poinformował Diogo Carvalho Alves z portugalskiego sanktuarium maryjnego, do grudnia br. znajdą się one w krajach czterech kontynentów: Europy, Afryki oraz obu Ameryk.

Wyjaśnił on, że pielgrzymki te wynikają z upowszechniania się na świecie przesłania fatimskiego. - Co roku do sanktuarium fatimskiego napływa bardzo wiele próśb o peregrynacje tego wyjątkowego dla katolików na całym świecie wizerunku Maryi. Aby odpowiedzieć na prośby, sanktuarium dysponuje obecnie dwunastoma figurami, tożsamymi z pierwszą figurą pielgrzymującą, wyrzeźbioną według wskazówek siostry Łucji i uroczyście ukoronowaną 13 maja 1947 r. - powiedział Diogo Carvalho Alves.

Od ubiegłego roku dwie figurki Matki Bożej Fatimskiej przebywają we Włoszech. Z kolei w lutym br. rozpoczęła się inna peregrynacja – po Hiszpanii. Na prośbę Światowego Apostolatu Fatimskiego w Hiszpanii pozostanie ona w tym kraju do października br. Do końca tego roku figurki Matki Bożej Fatimskiej pielgrzymować będą jeszcze m.in. po afrykańskim Beninie, po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Kolumbii i Brazylii. Zaplanowano też wizyty wizerunku Maryi w kilku portugalskich diecezjach.

 

mz (KAI/FLP) / Fatima / ekai /


UWAGA NAUCZYCIELE

WIELKOPOSTNY DZIEŃ SKUPIENIA dla Nauczycieli, Wychowawców, Katechetów, Pracowników Oświaty oraz Nauczycieli Emerytowanych odbędzie się w czwartek 22 marca br. w gmachu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, przy ul. Wita Stwosza 17a o godz. 16.00. W programie dnia skupienia: okazja do Sakramentu Pokuty i Pojednania, konferencja ks. Marka Panka Rektora WŚSD w Katowicach, Msza Św. pod przewodnictwem ks. abpa Damiana Zimonia oraz spotkanie przy stole. Zapraszamy.

 


Bp Dajczak: potrzebujemy świeckich do pracy z młodzieżą

W Kościele musimy przygotować całą armię świeckich, którzy będą stale rozmawiać z młodymi. To nie jest zadanie jedynie dla młodych księży. Czas dać świeckim podmiotowość duszpasterską w relacji do młodzieży - mówi bp Edward Dajczak. W rozmowie z KAI ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej dzieli się refleksjami opartymi o liczne e-maile, które przysyłają do niego młodzi ludzie z całej Polski.

Kilka miesięcy temu bp Dajczak poprosił młodych ludzi o listy i e-maile, w których opowiedzą o swoim doświadczeniu. Dostał bardzo wiele odpowiedzi, ponad sto. „Wśród tych wiadomości wiele jest ogólnych refleksji o Kościele. Młodzi stawiają różne pytania, niektóre bardzo osobiste. Dzielą się swoimi doświadczeniami, bo młodzi patrzą na Kościół przez pryzmat swojego doświadczenia, tego co przeżyli - to charakterystyczne dla tego pokolenia. I jeśli to są dobre przeżycia – to ich 'kręci', jak mówią, pomaga im w wierze. Mają też tendencję do uogólniania negatywnych doświadczeń, co jest niezwykle bolesne. Cieszę się, że oni są ogromnie szczerzy, wszystkim się dzielą. Często piszą o osobistych przeżyciach, których nie można uogólnić. Komu mogę, temu odpisuję, i tak, jak im przyrzekłem: siedzę i czytam' – mówi.

Zdaniem bp. Dajaczka, to jest pokolenie, któremu bardzo trudno jest nawiązywać osobiste więzi. „Niby wszyscy wiemy, że oni często patrzą w smartfon, a nie w twarz drugiego człowieka, że mają kłopoty z osobistymi relacjami. Ale to przekłada się także na ich relację z Panem Bogiem! Dlatego katecheza niepogłębiona doświadczeniem sprawia, że Bóg w ich świecie staje się jedynie ideą, pojęciem. Trudno wówczas o chrześcijaństwo, bo ono jest oparte na relacji z Bogiem' – mówi.

czytaj wywiad...

abd / Warszawa / ekai /


Jubileusz 25-lecia KAI - rozpoczęty

Jednym z punktów dzisiejszych obrad Konferencji Episkopatu był jubileusz Katolickiej Agencji Informacyjnej, która - założona 1 grudnia 1993 - w tym roku obchodzi swe 25-lecie. Dzisiejsze wyzwania i plany rozwoju Agencji zaprezentował biskupom prezes KAI, Marcin Przeciszewski.

Przeciszewski podziękował całemu Episkopatowi, jej przewodniczącemu i członkom Rady Programowej KAI, na której czele stoi abp Stanisław Budzik, za olbrzymie zaufanie, które „dodaje skrzydeł' i umożliwia zespołowi agencji wykonywanie tej odpowiedzialnej pracy od 25 lat. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że Katolicka Agencja Informacyjna jest dużym sukcesem medialnym. Podkreślił, że Kościołowi w Polsce udało się stworzyć jedną z najbardziej dynamicznych i najlepszych katolickich agencji na świecie. Jest ona trzecią co wielkości i znaczenia kościelną agencją informacyjną w Europie – jedyną w naszym regionie. Zaznaczył, że udało się to zrobić przy zaangażowaniu nieporównywalnie mniejszych środków finansowych. Prezes KAI wskazał, że instytucja ta jest przede wszystkim agencją misyjną, gdyż we współczesnym świecie misja Kościoła musi być bardzo intensywnie realizowana również na polu mediów. Media są bowiem tą siłą, która silnie kształtuje świadomość dzisiejszego człowieka. Dlatego Kościół musi dziś zrobić wszystko, aby jego orędzie było przekazywane także przez media. Przeciszewski podkreślił również, że KAI jest głównym źródłem informacji dla polskich mediów o Kościele w Polsce i na świecie. „Dzięki naszej – powiedziałbym, nawet gigantycznej – pracy, wszystkie główne polskie media, katolickie jak i świeckie: prasa, rozgłośnie radiowe, telewizje, tygodniki i portale otrzymują codzienne materiały o Kościele w Polsce. W tym o życiu poszczególnych polskich diecezji, Stolicy Apostolskiej i działalności Ojca Świętego oraz o Kościele na całym świecie' - mówił prezes KAI. Poinformował, że każdego dnia Agencja publikuje ok. 40 materiałów. W sumie, w ciągu 25 lat - już 316 tys. Wszystkie dostępne są w elektronicznym archiwum agencji.

Marcin Przeciszewski zwrócił uwagę, że szczególnym atutem KAI jest fakt, że „agencja stara się mówić po prostu głosem Kościoła, a nie jest związana z takim czy innym partykularnym nurtem w Kościele, a z jej materiałów korzystają bardzo różnorodne media, zarówno kościelne jak i świeckie'. Szef KAI wyjaśnił, że na dorobek agencji składają się nie tylko bieżące newsy, ale też wywiady z postaciami Kościoła i ekspertami różnych dziedzin z kraju i świata, cenne analizy, ukazujące różne obszary działalności bądź nauczanie Kościoła. W polu widzenia KAI jest też szereg dziedzin życia społecznego: rodzina, oświata, nauka, kultura i polityka rozumiana jako troska o dobro wspólne. Zdaniem Przeciszewskiego rolę KAI można zdefiniować najlepiej jako „pomost między Kościołem a światem mediów'. Agencja spełnia istotną rolę edukacyjną wobec środowiska dziennikarskiego. Organizuje konferencje prasowe, promocje katolickiej książki, objazdy tematyczne. Ponadto – podkreślił prezes Agencji - KAI od lat jest organizatorem obsługi medialnej najważniejszych wydarzeń religijnych. Zorganizowała obsługę prasową wizyt Ojca Świętego: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Największym wyzwaniem dla KAI były Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. Do obsługi tego wydarzenia KAI akredytowała rekordową w historii Polski liczbę dziennikarzy i fotoreporterów – 5 tys. 610 z 82 krajów - przypomniał Marcin Przeciszewski.

 

mp / Warszawa / ekai /

 

Dziekujemy Katolickiej Agencji Informacyjnej za otwartość.

To dzięki życzliwość tej agencji możemy publikować na naszej stronie parafialnej

ważne wydarzenia z życia Kościoła w Polsce i na świecie.

Wielkie BÓG ZAPŁAĆ!

Życzymy, by ta jakże ważna forma ewangelizacji: i 'nowej' i starej',

była otoczona Bożem błogosławieństwem i wielkim wsparciem wszystkich ochrzczonych.

Szczęść Boże! 

 

Duszpasterze, Parafianie i Czytelnicy strony www.swjadwiga.wiara.org.pl 

 

Zachęcamy do pisania podziękowań i gratulacji na adres KAI !!!

 

 


Abp Gądecki: troską Kościoła jest życie wieczne, a nie polityka

Wspomnienie stulecia odzyskania niepodległości powinno być okazją do podkreślania więzi łączącej polskość z Kościołem – powiedział dziś dziennikarzom abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP podkreślił jednocześnie, że zadaniem Kościoła i księży jest przede wszystkim troska o zbawienie ludzi, a nie angażowanie się w politykę.

Setna rocznica odzyskania niepodległości jest jednym z głównych tematów rozpoczętego dziś w Warszawie zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. O wkładzie Kościoła w odzyskanie wolności mówił w swoim wykładzie dla biskupów prof. Jan Żaryn. W przerwie obrad abp Stanisław Gądecki powiedział dziennikarzom, że polskie duchowieństwo odegrało ważną rolę w procesie powstania nowoczesnego państwa. Wskazał na prospołeczną działalność księży podejmowaną w obronie polskości. Była to m.in. działalność parlamentarna a także gospodarcza, ekonomiczna, jak w zaborze pruskim. Zaangażowanie to służyło także obronie języka polskiego w okresie zaborów – zaznaczył metropolita poznański. Abp Gądecki wskazał, że w okresie zaborów, gdy poza ziemiaństwem nie było właściwe warstwy inteligencji, właśnie duchowieństwo w dużej mierze dźwigało ciężar odpowiedzialności za walkę o niepodległość Polski. Przypomniał sformułowanie XIX-wiecznego arcybiskupa Warszawy, Szczęsnego Felińskiego, który wyróżniał dwie kategorie księży: tych, którzy bardziej walczą o naród aniżeli o sprawy życia wiecznego i takich, dla których priorytetem była walka o sprawy życia wiecznego przed sprawami narodu.

„Zadaniem Kościoła i kapłanów w każdym czasie jest przede wszystkim troska o życie wieczne' – podkreślił przewodniczący KEP. Przypomniał, że zgodnie z nauczaniem Soboru Watykańskiego II kapłani są przeznaczeni do tego, żeby dbać o życie wieczne wszystkich, niezależnie od tego do jakiej partii ci ludzie należą. Zadaniem kapłanów, podkreślił abp Gądecki, jest dbanie o to, żeby cel ostateczny został osiągnięty przez każdego, niezależnie od tego, czy on jest z prawicy, lewicy czy z centrum. „Zadaniem kapłanów nie jest angażowanie się w życie polityczne, a w szczególności życie partyjne i popieranie tej czy innej partii. My nie stoimy po stronie prawicy lewicy czy centrum – my stoimy po stronie Bożej i to jest zadanie każdego kapłana' – wskazał przewodniczący KEP. Podkreślił jednocześnie, że w działalność na rzecz dobra wspólnego powinny angażować się świeccy, ale tacy, którzy są naprawdę kompetentni. „Byłoby wielką wyrwą w życiu Kościoła, gdyby wierni świeccy, którzy są do tego przygotowani, nie brali się do tej odpowiedzialności, która na nich ciąży jako na obywatelach państwa polskiego' – ocenił abp Stanisław Gądecki.

 

tk / Warszawa / ekai /


Kościoły Europy: jak głosić Ewangelię w zsekularyzowanym świecie

O tym, jak dawać świadectwo wiary w zsekularyzowanym świecie, rozmawiali członkowie Wspólnego Komitetu Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) na posiedzeniu, jakie odbyło się 9-10 marca w Brukseli. Tematyka obrad związana była ze zbliżającym się zgromadzeniem ogólnym KEK, skupiającej 116 Kościołów różnych wyznań, w Nowym Sadzie w Serbii: „Będziecie moimi świadkami'.

Przedstawiciele Kościołów: katolickiego, prawosławnych, protestanckich, anglikańskich i starokatolickich naszego kontynentu omówili „zarówno wyzwania, jak i liczne okazje do głoszenia Dobrej Nowiny we wszystkich obszarach ludzkiego życia i we wszystkich zakątkach Europy'. W obradach uczestniczył m.in. wiceprzewodniczący CCEE abp Stanisław Gądecki. Stwierdzając, że „ludy Europy czują się dzisiaj wyobcowane', uczestnicy spotkania podkreślili, że w tej sytuacji trzeba zredefiniować, „jakie są pragnienia i dążenia ludów'. Zauważyli „głuchotę' na argumenty oparte na rozumie, co sprawia, że „poszukiwanie prawdy jest bardzo utrudnione w debacie publicznej'. - W takich okolicznościach jak możemy ponowić i ożywić wezwanie Ewangelii Jezusa Chrystusa? - zastanawiali się przedstawiciele Kościołów.

W komunikacie ze swych obrad napisali, że „głoszenie miłosierdzia Bożego jest dla wielu mężczyzn i kobiet mocnym zaproszeniem do ponownego zastanowienia się nad swoim życiem i do rozpoznania w sobie pragnienia miłosierdzia, współczucia, przebaczenia, uzdrowienia i nowego początku'. - Ta postawa jest otwarciem drzwi. Ukazuje niektóre najgłębsze potrzeby współczesnego człowieka - zaznaczyli członkowie Wspólnego Komitetu CCEE-KEK, dodając że „możemy głosić Pana tylko za sprawą naszej słabości, nigdy za sprawą naszej ludzkiej siły'. Omówili oni także recepcję Karty Ekumenicznej, podpisanej w 2001 r. przez obie organizacje. Zastanawiali się jak wprowadzić w życie zapisy tego dokumentu i jak je wzmacniać przy udziale Kościołów, krajowych rad Kościołów i konferencji biskupich Europy.

 

pb (KAI/CCEE) / Bruksela / ekai /


Papieski tweet


Jesteś naszym 57455 gościem od 01.01.2017