Liturgia
2018-08-16, Czwartek, Rok B, II
Ez 12, 1-12
Ps 78 (77), 56-57. 58-59. 61-62 (R.: por. 7b)
Ps 119 (118), 135
Mt 18, 21 – 19, 1
2018-08-17, Piątek, Rok B, II
Ez 16, 59-63
Iz 12, 2. 3-4. 5-6 (R.: por. 1cd)
1 Tes 2, 13
Mt 19, 3-12
2018-08-18, Sobota, Rok B, II
Ez 18, 1-10. 13b. 30-32
Ps 51 (50), 12-13. 14-15. 18-19 (R.: 12a)
Mt 11, 25
Mt 19, 13-15

Wydarzenia


Warszawa: wystawa 'Jan Paweł II - człowiek z wolności'

Plenerową wystawę „Jan Paweł II – człowiek z wolności' można oglądać od 14 sierpnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Ekspozycję, w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości, przygotowało Centrum Myśli Jana Pawła II. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Katolicka Agencja Informacyjna.

Wystawa opowiada o fenomenie polskiego papieża, który obejmując stery Kościoła wpłynął na losy całego świata. W jego nauczaniu temat wolności pojawiał się nieustannie, a jego mocne apele o poszanowanie godności i praw człowieka, rozpoczęły proces przemian społecznych zakończony upadkiem komunizmu. „Jan Paweł II – człowiek z wolności' pokazuje kogoś, który upominał się o wolność wewnętrzną każdego człowieka. Jednocześnie ekspozycja dotyka problemu wolności, próbując odpowiedzieć na pytanie, co znaczy „być wolnym' według Jana Pawła II. 'Jan Paweł II poświęcał pojęciu wolności bardzo dużo miejsca w swoich homiliach, orędziach, encyklikach. To były bardzo różne wymiary wolności: wolność osobista, społeczna, narodu i wiary' - powiedziała tuż przed otwarciem wystawy prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Papież wypowiedział też trudne słowa: nie ma wolności bez ofiar, a odpowiedzialności - bez prawdy i miłości. I te słowa zostały na wystawie przypomniane - dodała prezydent stolicy. Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki przypomniał, że wolność jest jedną z najważniejszych wartości w życiu każdego człowieka. - Wolność i rozum charakteryzują człowieka. Żadne inne stworzenie nie jest nimi obdarzone. Papież mówił, że wolność jest darem, ale też jest zadaniem. Nie jest absolutem, ale darem, dzięki któremu człowiek może żyć odpowiedzialnie. Jednocześnie jednak musi nad tym darem ustawicznie pracować - wyjaśnił bp Jarecki.

Wystawa jest propozycją Centrum Myśli Jana Pawła II w ramach programu 'Warszawa – Stolica Wolności'. - Cel, jaki sobie postawiliśmy, to przypomnienie warszawiakom, Polakom i gościom z zagranicy, fenomenu niepodległości i wolności Polski przez pryzmat nauczania Jana Pawła II – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. Wystawa „Jan Paweł II – człowiek z wolności' mieści się w nowoczesnym, specjalnie w tym celu zaprojektowanym pawilonie, w którego czterech salach, poprzez ikonografię, instalacje oraz multimedia, prezentowane są dzieje Polski od odzyskania niepodległości aż po obecne czasy. Ekspozycja ukazuje najważniejsze momenty historii Polski XX w.: odzyskanie niepodległościw 1918 roku, II wojnę światową, czasy komunizmu oraz jego upadek i odzyskanie pełnej suwerenności. Tak skonstruowaną ikonografię wypełniają treści osnute wokół czterech filarów merytorycznych: niepodległości, kultury, narodu i wolności. Uzupełnieniem wystawy będzie ekspozycja między arkadami Centralnej Biblioteki Rolniczej. Ukryte między grafikami cytaty Jana Pawła II będzie można dostrzec jedynie przez specjalną lunetę umieszczoną na dachu pawilonu wystawy. zwiedzający mogą też zrobić sobie „selfie' z Janem Pawłem II, a tłem tej fotografii będzie Plac Zamkowy. Wystawa jest dostępna w językach polskim i angielskim, a jej zwiedzanie jest nieodpłatne. W interpretowaniu wystawy gościom pomoże pamiątkowy folder.

Centrum Myśli Jana Pawła II

 

lk, CMJPII / Warszawa / ekai.pl


Abp Gądecki: Europa stała się miejscem miękkiej wersji totalitaryzmu

Europa stała się miejscem miękkiej wersji totalitaryzmu – stwierdził abp Stanisław Gądecki, który 13 sierpnia przewodniczył Mszy św. jubileuszowej 350-lecia sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej. Trwa tam obecnie odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że wniebowzięcie jest celem każdego chrześcijanina, jednak na drodze do niego staje ponowoczesność.

W kazaniu abp Stanisław Gądecki wskazywał, że wniebowzięcie jest tajemnicą, która w pierwszym rzędzie dotyczy samej Maryi, ale „dotyczy ona także każdego z nas i naszej przyszłości'. – Wniebowzięcie ukazuje nam nasze przeznaczenie, we wniebowzięciu Maryi podziwiamy chwałę, do której został wezwany każdy z nas i cały Kościół – mówił. Zaznaczył, że poniżenie człowieka nie wynika z jego cielesności, ale z grzechu, bo to „grzech poniża nasze ciała'. Życie każdego chrześcijanina powinno być droga naśladowania Jezusa, która ma wyraźnie określony cel: „ostateczne zwycięstwo nad grzechem i śmiercią oraz pełne zjednoczenie z Chrystusem'.

Wniebowzięcie jest celem każdego chrześcijanina, jednak dzisiaj ta droga wydaje się trudniejsza niż w czasach Jezusowych. – Bo ten świat został niemal całkowicie opanowany przez tzw. ideologię ponowoczesności – powiedział. – Ta ideologia istotowo zmienia sytuację duchową Europy. Pod jej wpływem społeczeństwa ponowoczesne przyjmują cechy społeczeństw utopijnych, czyli zaczynają wierzyć w możliwość osiągnięcia ziemskiej nieśmiertelności i doskonałości – wyjaśniał. Jest ona ukierunkowana na szeroko rozumiane wyzwolenie, co brzmi „bardzo miło dla ucha każdego człowieka'. Przestrzegał jednak, że prowadzi do wyzwolenia od wszystkich struktur, także rodziny, co w efekcie daje odwrócenie systemu wartości. – Kulturę wyrzeczenia oraz ideały ma zastąpić kultura natychmiastowego spełnienia i przyjemności. Wolność ma odtąd oznaczać wyłącznie oswobodzenie się od nakazów i praw. Skutkiem tego ma nastąpić oddanie człowieka we władzę jego popędów, które zaczynają nim rządzić, redukując go do stanu zwierzęcego. Wolność ma oznaczać odtąd nieograniczoną konsumpcję, która staje się religią. Potężna mniejszość, która kieruje tym procesem, udaje potężną większość, posługując się orężem szyderstwa – podkreślił. Przewodniczący KEP uznał, że „Europa stała się miejscem miękkiej wersji totalitaryzmu'. Przykładem tego – jak mówił hierarcha – była sytuacja ze Słowacji. Gdy na monecie o nominale 2 euro wybito w tym kraju postacie świętych Cyryla i Metodego, Komisja Europejska zażądała usunięcia z nich aureoli i krzyży. – Głos ludu staje się bowiem dzisiaj tylko pretekstem po który się sięga wówczas, gdy staje się on użyteczny. Gdy lud nie głosuje tak jak trzeba, każemy mu głosować ponownie – stwierdził.

Po Mszy św. abp Gądecki poświęcił pomnik św. Jana Pawła II, który odwiedził Kalwarię Pacławską dokładnie 50 lat temu 13 sierpnia 1968 r. jako kardynał i przewodniczył uroczystościom 300-lecia Kalwarii.

 

pab / Kalwaria Pacławska / ekai.pl


Kraków: bukiety na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Polsce znanego także jako święto Matki Boskiej Zielnej, krakowski Instytut Dziedzictwa wspólnie z Muzeum Narodowym organizuje cykl pokazów „Cudowna moc sztuki', w ramach którego zorganizowano warsztaty florystyczne. Podczas zajęć można było przygotować własny bukiet.

W ramach projektu w Europeum – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie zorganizowane zostały zajęcia edukacyjne, podczas których uczestnicy mogli m.in. wysłuchać wykładu o zielnikach, jakie w XIX wieku tworzyła pisarka Eliza Orzeszkowa. Chętni uczestniczyli także w warsztatach florystycznych, podczas których każdy mógł przygotować własny bukiet. - Do przygotowania bukietów wykorzystujemy jedną z technik florystycznych - skrętu łodyg. Bukiety tworzone są z ziół takich jak wrotycz, dziki koper, bazylia, mięta, owoce malin, gałęzie orzecha i dębu oraz krwawnik i budziszek - powiedziała Agnieszka Stój, florystyka, która prowadziła warsztaty. - Przygotowaną wiązankę trzeba zasuszyć. Zgodnie z tradycją z ziół korzystano w okresie zimowym, przygotowując np. napary. Według tradycji posiadanie takiej wiązanki w domu chroniło także od zła – wyjaśniła.

Ponadto z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Muzeum Narodowe zaprasza na pokaz wyjątkowego obrazu. To wizerunek Matki Boskiej w różanej girlandzie – rzymskie dzieło Giovanniego Battisty Salviego wypożyczone z warszawskiego klasztoru sióstr wizytek. Pokaz wzbogacają trzy przykłady średniowiecznego malarstwa książkowego z kolekcji Biblioteki Książąt Czartoryskich. Są to dwa modlitewniki i karta, w czasach nowożytnych wycięta z kodeksu „Godzinek'. Wszystkie są dziełami iluminatorstwa niderlandzkiego z jego najlepszego okresu, za jaki uznać można przełom XV i XVI w. Pokaz specjalny 'Cudowna moc sztuki' potrwa w Europeum (Kraków, pl. Sikorskiego 6) do 9 września.

W tym roku w Krakowie po raz dziewiąty odbędzie się konkurs „Cudowna moc bukietów' zainicjowany przez krakowski Instytut Dziedzictwa. Tradycyjnie w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Mały Rynek wypełni się zapachem ziół: mięty, rumianku, piołunu czy dziurawca oraz polnych kwiatów – dzwonków, maków, chabrów i stokrotek. - Poprzez niesienie ziół w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oddawano hołd Matce Bożej oraz wyrażano szacunek dla natury. Ten piękny zwyczaj przypomina nam o naszej religijnej tradycji, którą powinniśmy pielęgnować i przekazywać – podkreśliła Liliana Sonik, prezes Instytutu Dziedzictwa. Jak dodała, to także przejaw szacunku dla otaczającej przyrody. W konkursie może wziąć udział każdy, kto w tym świątecznym dniu przyniesie bukiet na Mały Rynek. Na autorów najpiękniejszych i najbardziej tradycyjnych kompozycji czekają nagrody. W konkursie mogą uczestniczyć również dzieci, przygotowano dla nich specjalną kategorię: „Mały bukiet'.

 

led / Kraków / ekai.pl


Hiszpania: coraz częstsze profanacje świątyń

W Hiszpanii coraz częściej dochodzi do okradania bądź profanacji świątyń katolickich. Dziś po roku żmudnej pracy udało się odzyskać odrestaurowane figury Matki Bożej i św. Pawła z portyku kościoła Andra Mari w baskijskiej miejscowości Gernica. Te XV-wieczne rzeźby zostały zniszczone rok temu przez nieznanych wandali.

Zniszczenie gotyckich figur odbiło się szerokim echem. Miejscowa kuria oraz władze lokalne uznały je za atak na historyczne dziedzictwo regionu. W Kraju Basków cechą charakterystyczną portyków świątyń wybudowanych w XIV i XV wieku jest brak rzeźb. Wyjątek stanowią jedynie kościoły w Lekeito i Gernice. Portyk tego ostatniego wykonał w 1449 r. Sancho de Emparan. Prace konserwatorskie trwały przez cały rok. Niestety, nie udało się odzyskać wszystkich elementów oryginalnych. Wyrządzonej „szkody nie można naprawić, ponieważ nie udało się odzyskać oryginalnej głowy Matki Bożej, a figura św. Pawła została rozbita na wiele małych fragmentów, które trzeba było zrekonstruować' – czytamy w komunikacie kurii.

Kościół w Gernice nie jest wyjątkiem. W ostatnim czasie doszło do szeregu kradzieży bądź profanacji kościołów. W regionie madryckim miesiąc temu nieznani sprawcy zniszczyli tabernakulum i wysypali komunikanty w miejscowości Fresnedilla de la Oliva. Dla wielu tego rodzaju przypadki są wynikiem ideologizacji życia publicznego w kraju.

 

vaticannews.va / Gernika / ekai.pl


Nasza Pani Piekarska..., jedziemy do Ciebie - warto przeczytać!

Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich odbędzie się w tym roku w niedzielę 19 sierpnia. Jest możliwość, by pojechać autokarem wspólnie od naszego kościoła św. Jadwigi Śląskiej w Szopienicach. Autokar wyjedzie o godz. 7.00 (zbiórka o godz. 6.45) i powróci około godz. 17.00. Koszt wyjazdu to 20 zł. Zapisy w ciągu tygodnia w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowanie (przy zapisach podajemy PESEL).

Sedescznie zapraszamy!


Egipt: zabójcą biskupa koptyjskiego okazał się były mnich

Były mnich Izajasz (Jesaja, w świecie Wael Saad Tawadros), usunięty ze stanu zakonnego „za niestosowne zachowanie', przyznał się do zamordowania swego dotychczasowego przełożonego, koptyjskiego biskupa Epifaniusza. Był on namiestnikiem klasztoru św. Makarego Wielkiego w Wadi Natrun w północnym Egipcie. Kilka dni przed tragedią zwierzchnik Kościoła koptyjskiego patriarcha – papież Teodor (Tawadros) II wydał dekret, stwierdzający, iż mnich swymi „niestosownymi działaniami' złamał monastyczny sposób zachowania i życia w ubóstwie, posłuszeństwie i czystości – podały 5 sierpnia na portalach internetowych media egipskie.

Były zakonnik przyznał się przed sądem do popełnienia zbrodni, dodając, że zabił biskupa, uderzając go w głowę żelaznym łomem. Do zbrodni doszło wczesnym rankiem w niedzielę 29 lipca, gdy Epifaniusz udawał się ze swojej celi do kościoła na modlitwy poranne przed liturgią świąteczną. Władze bezpieczeństwa nie wykluczyły morderstwa i rozpoczęły dochodzenie. Dość szybko podejrzenie padło na byłego mnicha, liczącego 34 lata, który śluby złożył w 2010, przyjmując imię Izajasz od Makarego (Iszaja 'al-Maqari). 5 sierpnia Koptyjski Komitet Synodalny ds. Monastycyzmu przeniósł go do stanu świeckiego „za poważne złamanie prawa zakonnego', nie wspominając jednak o zabójstwie. Wezwano go do „okazania skruchy, aby ratował swoją duszę'.

Policjanci wraz z 60 śledczymi przejrzeli obrazy nagrane przez kamery wideo i skontrolowali cele mnichów. Ustalono, że sześciu zakonników było skłóconych ze swym przełożonym – biskupem, odmawiając mu posłuszeństwa. W wyniku długiego przesłuchania poszlaki doprowadziły do Izajasza, który był bardzo zbuntowany. Jeszcze w lutym br. otrzymał polecenie opuszczenia klasztoru na trzy lata, ale pozostali mnisi zaapelowali w jego imieniu o danie mu drugiej możliwości na naprawienie błędów. On jednak nie skorzystał z tej szansy i – jak się okazało – często opuszczał klasztor wbrew poleceniom swego przełożonego.

Podczas audiencji środowej 8 sierpnia patriarcha Teodor II z uznaniem mówił o życiu mnichów koptyjskich. Wyraził nadzieję, że wspólnoty monastyczne „aż do końca świata' pozostaną na egipskiej pustyni i będą mogły przekazywać kolejnym pokoleniom bogactwo swoich duchowych darów. Nie mogą temu zagrozić słabości, błędy, grzechy i zbrodnie pojedynczych osób. „Nad wiarą chrześcijańską czuwa Pan, który nie potrzebuje żadnych innych strażników' – podkreślił patriarcha. Jednocześnie wezwał mnichów, aby nie korzystali z telefonów komórkowych ani z portali internetowych.

 

kg, ts (KAI/FIDES) / Kair / ekia.pl


350 lat Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej

Nazywane „Jasną Górą Podkarpacia' i „Jerozolimą Wschodu' Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej jest jednym z najważniejszych w południowo-wschodniej Polsce. Wyjątkowe miejsce zajmuje przede wszystkim w pobożności mieszkańców archidiecezji przemyskiej. W tym roku obchodzi ono 350-lecie istnienia.

Kalwaria Pacławska to bardzo mała wioska (ok. 80 mieszkańców) w województwie podkarpackim. Leży ok. 25 km na południe od Przemyśla. Powstała z myślą upowszechniania kultu Męki Pańskiej, ale z czasem – ze względu na słynący łaskami obraz – stało się ważnym miejscem czci wobec Matki Bożej. Najwięcej pielgrzymów gromadzi Wielki Odpust Kalwaryjski ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Odbywa się on od 11 do 15 sierpnia. 

Założycielem Kalwarii był hrabia Andrzej Maksymilian Fredro. Z tą fundacją wiąże się pewna legenda, według której podczas polowania między porożem jelenia Fredrze miał się ukazać jaśniejący krzyż. W miejscu tym w 1665 r. hrabia postawił drewniany kościół i klasztor. Trzy lata później sprowadził tu franciszkanów (czarnych), którzy posługują w tym miejscu do tej pory. Na samym początku osada nazywała się Słoboda, później nazwano ją Kolonią Fredrów oraz Miasteczkiem Fredrów. Nazwy te jednak zostały zastąpione nazwą Kalwaria Pacławska.

 

Czytaj dalej...

Paweł Bugira / Kalwaria Pacławska / ekia.pl


Kard. Dziwisz: Kalwaria Zebrzydowska odegrała istotną rolę w życiu Jana Pawła II

Mogę dziś zaświadczyć jako wieloletni osobisty sekretarz metropolity krakowskiego, że Kalwaria odgrywała istotną rolę w jego duchowym życiu, w jego sposobie przeżywania trudnych spraw, w jego stylu służby – mówił kard. Stanisław Dziwisz w kalwaryjskim sanktuarium w Praszce, gdzie odbywa się odpust Zaśnięcia NMP.

Przed Mszą św. w Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Kalwaryjskiej Matki Zawierzania na Kalwarii w Praszce odbyła się tradycyjna procesja Zaśnięcia Matki Bożej oraz poświęcenie kaplicy Matki Bożej Królowej Palestyny, Nawiedzenia św. Elżbiety i bł. Bartolo Longo z umieszczeniem jego relikwii oraz kaplicy Narodzenia i Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. W darze dla Matki Bożej została złożona złota róża, „symbol wdzięczności za Jej nieustanną pomoc i opiekę, której doświadcza ta ziemia'.

Wieloletni sekretarz Jana Pawła II wspominał papieskie wędrówki do Kalwarii Zebrzydowskiej. „Urodzony w pobliskich Wadowicach, od dzieciństwa wędrował do tego szczególnego miejsca i nigdy tego wędrowania nie poprzestał. Obarczany coraz większą odpowiedzialnością w Kościele, zawierzał Chrystusowi i Jego Matce wszystkie najważniejsze sprawy związane ze swoją pasterską służbą' – opowiadał zgromadzonym w praszkowskiej świątyni wiernym. Dodał, że dla polskiego papieża Kalwaria była „lekcją miłości i wierności, źródłem nadziei i pokoju'. 

W roku 2000, kiedy zbliżała się czterechsetna rocznica powstania sanktuarium Kalwarii Zebrzydowskiej, postanowiono zbudować na terenie archidiecezji częstochowskiej w Praszce kościół Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej. Uroczystość konsekracji tego kościoła miała miejsce w 2002 roku, a dokonał jej abp Stanisław Nowak, który ustanowił w nim sanktuarium maryjne.

 

md / Kalwaria Zebrzydowska / ekai.pl


Powstał model bazyliki Mariackiej z 2 mln kłosów zbóż

Model bazyliki Mariackiej w Krakowie, wykonany z 2 mln kłosów zbóż, zaprezentowano podczas tegorocznego Festa del Covo w Campocavallo w rejonie Osimo we Włoszech. W uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej, 26 sierpnia, trafi on przed krakowską bazylikę, a potem na Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką, gdzie odbyły się finałowe wydarzenia ŚDM Kraków 2016.

Jak poinformował KAI reprezentujący w Campocavallo kard. Stanisława Dziwisza ks. Emil Furtak, do wykonania niezwykłego dzieła wykorzystano 2 mln kłosów zbóż. Budowa modelu bazyliki Mariackiej w Krakowie trwała 8 miesięcy. Świątynia jest wysoka na 5,4 m i szeroka na 2,25 m. Waży 1,8 tony. W uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej, 26 sierpnia, model zostanie przywieziony do Krakowa, gdzie mieszkańcy i turyści będą mogli podziwiać go przed swoim pierwowzorem. Następnie trafi do Wieliczki i na Campus Misericordiae w Brzegach. 

Podczas centralnych uroczystości Festa del Covo w Osimo burmistrz Wieliczki Artur Kozioł otrzymał odznaczenie Złoty Kłos 2018 z rąk burmistrza miasta Simone Pugnaloni. Odznaczenie zostało przyznane za dotychczasową współpracę i za wkład w organizację ŚDM Kraków 2016. Podobne wyróżnienie zostanie przekazane w Krakowie kard. Stanisławowi Dziwiszowi za wieloletnią posługę u boku Jana Pawła II w 40. rocznicę jego pontyfikatu. 

Święto Festa del Covo obchodzone jest jako dziękczynienie za plony ziemi od 1939 roku. Na uroczystości wykonywane są z kłosów zbóż modele w pomniejszonej skali znanych kościołów i bazylik z całego świata. Podczas święta ulica miasta przeszedł pochód, w którym były wiezione modele świątyń z poprzednich lat. Kilka prestiżowych budowli ze zboża znajduje się w różnych miejscach świata, by promować region. Pozostałe modele znajdują się na miejscu.

 

md / Kraków / ekia.pl


Serdecznie i usilnie zapraszam świat kobiet - słowa Metropolity Katowickiego.

 

Zaproszenie na Pielgrzymkę Kobiet i Dziewcząt

do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej

w Piekarach Śląskich

Bracia i Siostry! Drodzy Diecezjanie!

A nade wszystko Wy, Drogie Kobiety i Dziewczęta!

 

Już za tydzień, w niedzielę 19 sierpnia, przeżywać będziemy doroczną pielgrzymkę kobiet i dziewcząt do sanktuarium piekarskiego, gdzie wspiera nas i naszą modlitwę Matka Najświętsza, którą wzywamy jako Matkę Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, Gospodynię Śląska, Lekarkę Chorych, Orędowniczkę wszelkich łask.

Podczas tegorocznej pielgrzymki podziękujemy dobremu Bogu za 700 lat nieustannej modlitwy; od czasu poświęcenia pierwszego kościoła, w którym narodził się kult cudami słynącego wizerunku Panienki Piekarskiej. Wracając do historii piekarskiego obrazu, który rozsławił wydobywający się z niego różany zapach, kobiety całego Śląska pragną w roku jubileuszu ofiarować Matce Bożej Piekarskiej – tej najpiękniejszej ze śląskich róż – złotą różę, jako wyraz dziękczynienia za Jej opiekę i troskę o tę ziemię i jej mieszkańców, zwłaszcza o kobiety i rodziny, na przestrzeni mijających wieków.

Złota róża – to obok dziękczynienia także symbol ponownego zawierzenia i oddania Maryi następnych pokoleń. Umieszczony obok cudownego obrazu kwiat róży będzie przypominał o miłości i wierności śląskiego ludu, który ciągle doświadcza w tym miejscu obfitości i woni Bożych łask.

Serdecznie i usilnie zapraszam świat kobiet do pielgrzymowania do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. W tej uświęconej tradycją pielgrzymce powinny wziąć udział liczne delegacje kobiet z każdej parafii naszej archidiecezji.

Pielgrzymowanie do Matki Bożej Piekarskiej zawsze łączyło pokolenia: zapraszam więc matki z córkami i babcie z wnuczkami; zapraszam gimnazjalistki i maturzystki, osoby pracy fizycznej i kobiety – nauczycieli akademickich; zapraszam osoby związane z Ruchem Światło-Życie, Dzieci Maryi oraz Domowym Kościołem; zapraszam reprezentacje wszystkich zgromadzeń zakonnych, wszystkie osoby życia konsekrowanego, wszelkich jego form.

Zapraszam kobiety z samorządów naszej górnośląskiej metropolii i te, które mają zaszczyt reprezentować nas w parlamencie. Zaś kobiety, które z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć w pielgrzymce, zachęcam do duchowej łączności, co ułatwi transmisja w Telewizji Polonia, TVP Katowice, Radiu eM, Radiu Piekary i Radiu Katowice.

 

Oficjalna część pielgrzymki rozpocznie się o godz. 9.30, kiedy – po litanii do Matki Bożej Piekarskiej – z bazyliki wyruszy procesja z obrazem Piekarskiej Pani na Kalwarię, gdzie zostanie odprawiona Msza św. z udziałem biskupów górnośląskiej metropolii. Gościem specjalnym tegorocznej pielgrzymki będzie arcybiskup Tomasz Peta, biskup diecezji Astana w Kazachstanie, który wygłosi słowo Boże.

O godz. 13.45 zaplanowana jest godzina ewangelizacyjna, a o 15-tej nieszpory maryjne, podczas których słowo wygłosi biskup nominat Grzegorz Olszowski.

 Módlmy się o słoneczną pogodę i dary Ducha Świętego, aby pielgrzymowanie do piekarskiego sanktuarium owocowało w codziennym życiu rodzinnym, społecznym i zawodowym.

 

Pielgrzymom oraz wszystkim uczestnikom niedzielnej Eucharystii z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

 

† Wiktor Skworc

ARCYBISKUP METROPOLITA

KATOWICKI

 

Katowice, 7 sierpnia 2018 r.

 

VA I – 7898/18

 


Papieski tweet


Jesteś naszym 83522 gościem od 01.01.2017

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach, siedziba: Katowice, Plac Powstańców Śląskich 3.